تب کریمه کنگو چیست و چه علائمی دارد؟

به گزارش سرگرمی تفریحی، رئیس گروه مدیریت بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوانات وزارت بهداشت با بیان اینکه 206 نفر تا به امروز به علت ابتلا به تب کریمه کنگو در کشور فوت نموده اند؛ روش های ابتلا به این بیماری، علائم و راهکارهای پیشگیری از تب کریمه کنگو را تشریح کرد.

تب کریمه کنگو چیست و چه علائمی دارد؟

دکتر بهزاد امیری، متخصص بیماری های عفونی و رئیس گروه مدیریت بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوانات مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت درباره تب خونریزی دهنده کریمه کنگو (CCHF)اظهار کرد: بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو یک بیماری ویروسی است؛ مخزن و ناقل ویروس CCHF در طبیعت، کنه های سخت و عمدتاً گونه ای به نام هیالوما است که این کنه ها حدود 800 روز عمر می نمایند و می توانند ویروس را به وسیله تخم به نسل بعدی شان انتقال دهند.

وی اضافه کرد: زمانی که این کنه ها، حیوانی را مورد گزش قرار می دهند، ویروس را به بدن دام منتقل می نمایند؛ دام در طی مدت دو هفته ناقل ویروس خواهد بود و ممکن است علامتی بروز ندهد؛ چنان چه در این مدت، دام توسط انسان بدون استفاده از وسائل حفاظت فردی و بدون رعایت نکات بهداشتی ذبح گردد، انسان در معرض خون و ترشحات دام آلوده قرار می گیرد و به این طریق احتمال انتقال بیماری به انسان وجود دارد.

روش های آلوده شدن به تب کریمه کنگو چیست؟

وی درباره روش های انتقال ویروس CCHF توضیح داد: انسان به چند روش به ویروس CCHF آلوده می گردد؛ اول آن که کنه آلوده به طور مستقیم انسان را مورد گزش قرار دهد؛ دوم آن که تماس با ترشحات، خون و بافت بدن حیوان آلوده وجود داشته باشد؛ سومین روش آلوده شدن، له کردن کنه آلوده با دست و چهارمین روش، تماس با خون و ترشحات بدن انسان مبتلا به بیماری است.

ابتلای 36 نفر به تب کریمه کنگو در امسال

وی اضافه کرد: بیماری تب کریمه کنگو (CCHF) نخستین بار در سال 1378 به طور رسمی و قطعی در کشور ما تایید و شناسایی شد؛ از ابتدای شناسایی نخستین مورد ابتلا به بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو در سال 1378 تا به امروز (21 سال) 1579 مورد بیمار مبتلا در کشور شناسایی و ثبت شده است و از آن موقع تا به امروز 206 نفر (13درصد) به علت ابتلا به این بیماری در کشور فوت نموده اند.

وی ادامه داد: در سال گذشته تعداد 119 بیمار شناسایی شدند و 11 نفر به علت ابتلا به این بیماری فوت کردند؛ از ابتدای امسال تا به امروز 36 نفر بیمار مبتلا شناسایی شده و متاسفانه 5 نفر به علت ابتلا به بیماری CCHF و عوارض ناشی از آن در کشور فوت نموده اند.

سیستان و بلوچستان در صدر ابتلا به تب کریمه کنگو

این متخصص بیماری های عفونی متذکر شد: در طی 21 سال گذشته همیشه استان سیستان و بلوچستان بیشترین آمار ابتلا و مرگ ناشی از CCHF در کشور را داشته است.

علائم تب کریمه کنگو چیست؟

امیری درباره علائم بیماری تب کریمه کنگو توضیح داد: تعداد زیادی از افراد علائمی از خود بروز نمی دهند اما افرادی که دچار علائم می شوند در فاز اولیه دچار تب ناگهانی، لرز، سردرد، درد عضلانی، درد عضلات شکم و کمر، گیجی، حالت تهوع، استفراغ و پرخونی مخاط می شوند؛ در فاز حاد بیماری، فرد دچار خونریزی زیرپوستی، کبودی بدن، خونریزی داخل ملتحمه چشم، خونریزی مخاط، خونریزی از مجاری بدن و در نهایت درگیری چندین ارگان بدن همچون سیستم گوارشی، ادراری و تنفسی می گردد که در این صورت ممکن است منجر به مرگ بیمار گردد.

وی اظهار داشت: در فاز حاد بیماری، بین 10 تا 40 درصد محتمل است که بیمار فوت کند؛ بیشترین گروه سنی مبتلا به CCHF گروه سنی جوان و میانسال و از میان جمعیت مولد کشور است.

رئیس گروه مدیریت بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوانات وزارت بهداشت با بیان این که نوع شغل افراد ارتباط زیادی با انتقال ویروس CCHF دارد، متذکر شد: افرادی که مشاغلی در حیطه دام، دامداری، قصابی و کشتارگاه دارند، بیشترین جمعیت در معرض خطر هستند.

امیری با اشاره به این که فعالیت کنه ها با شروع گرمای هوا شروع می گردد، گفت: به همین علت بیشترین موارد ابتلا به تب کریمه کنگو (CCHF) در انتهای فصل بهار و در طول فصل تابستان بروز می نماید.

رئیس گروه مدیریت بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوانات مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت اظهار داشت: امکانات تشخیص و درمان بیماری تب کریمه کنگو در کشور مهیا شده است و در هر نقطه ای از کشور امکان انتقال نمونه و تشخیص نهایی بیماری وجود دارد؛ بیماران باید در صورت مشاهده نخستین علامت، به مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه نمایند.

راهکارهای کنترل و پیشگیری بیماری تب کریمه کنگو

این متخصص عفونی در پاسخ به سؤالی درباره راهکارهای کنترل و پیشگیری بیماری تب کریمه کنگو گفت: در مناطقی که میزان بروز بیماری بیشتر است، افراد باید حتی الامکان از گزش خود توسط کنه ها جلوگیری نمایند؛ در مناطقی که میزان کنه ها بیشتر است، باید نسبت به سم پاشی دام ها، آغل ها و مناطق نگهداری دام اقدام گردد؛ افراد باید دقت نمایند که نباید کنه ها را با دست له نمایند و در مناطقی که کنه ها فراوانی بیشتری دارند، لباس بلند بپوشند یا اینکه از قلم یا اسپری دورنماینده حشرات استفاده گردد همچنین افراد به لاشه دام و حیواناتی که در اثر بیماری از بین رفته اند، نزدیک نشوند و دست نزنند.

وی ادامه داد: مردم از خرید گوشت هایی که خارج از نظارت شبکه سازمان دامپزشکی ذبخ و عرضه می شوند، خصوصاً در کنار جاده ها و معابر خودداری نمایند همچنین مردم، دام را از میادین عرضه مجاز دام خرید نمایند چراکه این مراکز تحت نظر سازمان دامپزشکی است.

رئیس گروه مدیریت بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوانات وزارت بهداشت با بیان این که ذبح دام باید در کشتارگاه ها انجام گردد، اظهار داشت: در تمامی کشتارگاه های مجاز دام، دامپزشکان حضور دارند و دام را قبل و بعد از ذبح آنالیز و معاینه می نمایند؛ بعضی از انواع بیماری در دام ها علائم ظاهری مشخصی ندارند، و فقط دامپزشکان و کارشناسان بهداشتی قادر به تشخیص آن هستند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 28 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sargarmi-tafrihi.ir شناسه مطلب: 887

به "تب کریمه کنگو چیست و چه علائمی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تب کریمه کنگو چیست و چه علائمی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید