بایگانی طرح ها در مجلس صحت ندارد، حقوق و مزایای مسئولان باید طبق قانون در دسترس عموم قرار بگیرد

به گزارش سرگرمی تفریحی، سخنگوی هیئت رئیسه مجلس گفت: موضوعی به نام بایگانی شدن طرح ها در مجلس وجود ندارد چراکه خوداین موضوع ضد قانون است.

بایگانی طرح ها در مجلس صحت ندارد، حقوق و مزایای مسئولان باید طبق قانون در دسترس عموم قرار بگیرد

اسدالله عباسی سخنگوی هیئت رئیسه مجلس در گفت وگو با ، درباره اجرایی نشدن قانون سامانه شفافیت حقوق و مزایای کارکنان دولت و مجلس، گفت: مجلس تمام حقوق و مزایای نمایندگان را در سامانه ای ثبت نموده و رمز عبور آن را هم در دست سازمان امور استخدامی کشور قرار داده است؛ بنابراین این سازمان موظف است که همانند سایر کارکنان دولت، حقوق وزرا، مدیران و استان داران را هم در این سامانه قرار دهد تا مردم بدانند که ما مورد پنهانی از آن ها نداریم.

:

او ادامه داد: به دلیل شرایط مالی که در سال 97 داشتیم، هیچ گونه افزایشی در حقوق نمایندگان اعمال نکردیم، اما سال جاری به دلیل اینکه انتها سال کاری نمایندگان محسوب می گردد و برای جلوگیری از تضییع حقوق همکارانمان مانند تمامی کارکنان دولت، در حال اعمال همان حقوق و مزایایی برای آنان هستیم که در قانون بودجه سال 98 تصویب شده است.

عباسی در پاسخ به این سوال که آیا اکنون تمام نمایندگان مجلس اطلاعات خود را وارد این سامانه نموده اند؟ گفت: بله در اصل خود سازمان اداری مجلس این مورد را در سامانه گذاشته و رمز عبور آن را هم در اختیار سازمان امور استخدامی کشور قرار داده است؛ بنابراین حقوق و مزایا مجلس هم هر زمان که لازم باشد می تواند به صورت شفاف در دسترس عموم قرار بگیرد.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس همچنین در پاسخ به سوالی مبنی براینکه چرا با تاکید ماده 29 این قانون بر اینکه این سامانه باید در دسترس عموم قرار بگیرد، اما دولت اعتقادی به این موضوع ندارد؟ اضافه کرد: به طور طبیعی ما سر خود نمی توانیم این اقدام را انجام دهیم، بلکه سازمان اداری مجلس باید این اقدام را انجام دهد، در سایر دستگاه ها هم به همین صورت است یعنی هر کارمندی نمی تواند حقوق و فیش حقوقی خود را در اختیار سایرین قرار دهد، بلکه براساس قانون چارچوب این موضوع تعیین شده و در توضیح وظایف سازمان امور استخدامی کشوری آمده است، مجلس هم این اختیارات را به آن ها داده و ان شاءالله به این موضوع رسیدگی خواهد شد.

او اضافه کرد: ما هم موافق هستیم که حقوق و مزایای مسئولان باید طبق قانون در دسترس عموم قرار بگیرد، چراکه در غیر این صورت با انجام وظایف مغایرت وجود دارد، پس ما باید بعد نظارتی خود را به کار بگیریم.

عباسی همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا طبق اعلام مرکز پژوهش های مجلس 73 طرح در مجلس بایگانی شده است خاطر نشان کرد: اصولا موضوعی به نام بایگانی شدن طرح ها وجود ندارد، اما بعضی طرح ها ناقص هستند یعنی در آنالیز های اداره قوانین و معاونت قوانین مجلس مغایرت هایی با قانون اساسی، با قانون برنامه و اسناد بالا دستی در آن ها دیده شده که خود به خود این طرح ها رد می گردد.

او ادامه داد: یعنی اصلا این امکان وجود ندارد که طرحی در چارچوب قانون و مستندات قانونی باشد، اما مجلس آن را بایگانی کند؛ چراکه خوداین موضوع ضد قانون است.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس تاکید نمود: هر طرحی که وارد پروسه قانونگذاری چه در مرحله تصویب و چه بایگانی گردد، مستلزم صرف هزینه است؛ بنابراین اصلاحات لازم باید انجام گردد تا این حجم از طرح ها بایگانی نگردد، اتفاقا می توان گفت که در دستور کار قرار ندادن طرح ها خود نوعی جلوگیری از هدر رفت منابع است؛ بنابراین چه طرح های عادی و چه طرح هایی که فوریت دارند اگر در چارچوب قانون باشد، هیچ کسی حق مطرح نکردن و عدم ارجاع آن به کمیسیون را ندارد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 19 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sargarmi-tafrihi.ir شناسه مطلب: 57

به "بایگانی طرح ها در مجلس صحت ندارد، حقوق و مزایای مسئولان باید طبق قانون در دسترس عموم قرار بگیرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بایگانی طرح ها در مجلس صحت ندارد، حقوق و مزایای مسئولان باید طبق قانون در دسترس عموم قرار بگیرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید