امکان شبیه سازی مغز بهینه برای همه افراد

به گزارش سرگرمی تفریحی، دانشمندان عصب شناسی پیروز به طراحی نرم افزاری شدند که امکان شبیه سازی مغز بهینه را برای همه افراد فراهم می آورد.

امکان شبیه سازی مغز بهینه برای همه افراد

به گزارش خبرنگار حوزه فناوری گروه علمی پزشکی خبرنگاران به نقل از مدیکال اکسپرس، هرچه مغز انسان را با همه پیچیدگی های آن بهتر درک کنیم، می توانیم از این دانش بیشتر برای دستیابی به پیشرفت هایی در علوم اعصاب، پزشکی مغز و سایر زمینه های تکنولوژیکی استفاده کنیم. برای پیشبرد علوم مغزی اروپا، پروژه HBP SGA3 که به وسیله اتحادیه اروپا تامین می گردد، زیرساخت تحقیقاتی دیجیتالی نوی به نام EBRAINS ارائه داده است که داده ها و ابزار هایی را برای تحقیقات مرتبط با مغز جمع آوری می نماید. EBRAINS در حال حاضر یک نرم افزار شبیه سازی مغز پیشرفته را منتشر نموده است که می تواند به طور گسترده در علوم اعصاب و روباتیک کاربرد داشته باشد.

نرم افزار بسیار مقیاس پذیر که به نام ابزار شبیه سازی عصبی یا به اختصار NEST که در سومین تکرار خود (NEST 3) است، به دانشمندان عصب شناسی یاری می نماید تا پویایی، مقدار و ساختار کل شبکه های عصبی را کشف نمایند. NEST 3 را می توان در شبکه های مختلف مقدار استفاده کرد: مدل های پردازش اطلاعات (قابل استفاده برای قشر بینایی یا شنوایی پستانداران)، مدل های پویایی فعالیت شبکه (به عنوان مثال شبکه های قشری آرام یا شبکه های تصادفی متوازن)، و مدل های یادگیری و شکل پذیری.

پروفسور پلسر از شریک پروژه HBP SGA3 در دانشگاه علوم زندگی نروژ در خبری که در وب سایت پروژه مغز انسان ارسال شده است، می گوید: NEST ابزار پیشرو برای شبیه سازی شبکه عصبی با تمرکز بر پویایی شبکه و یک ابزار مرجع در زمینه خود است.

پروفسور پلسر که بعلاوه رئیس NEST Initiative است و EBRAINS High را رهبری می نماید، می گوید: ترکیبی از شبیه ساز NEST 3، زبان مدل سازی NESTML و رابط کاربری NEST Desktop ترکیبی قدرتمند از ابزار های پیشرفته برای علوم اعصاب و آموزش را ارائه می دهد.

NEST 3 با سهولت در ساختن مدل های شبکه پیچیده، به دانشمندان مغز یاری می نماید تا بهره وری بیشتری داشته باشند. با استفاده از NEST 3 یک خط کد می تواند به آنچه در نسخه های قبلی احتیاج به ده ها خط کد دارد برسد. این به محققان امکان می دهد طیف وسیعی از انواع مدل را کشف نمایند و اعتبار مدل ها را آسان تر نموده و به تحقیقات قابل اعتماد و قابل تکرار یاری می نماید.

NESTML و دسکتاپ NEST

زبان مدل سازی NESTML نوشتن مدل های عصبی سفارشی و ایجاد کد کارآمد را به یک امر ساده تبدیل می نماید؛ بنابراین به دانشمندان امکان می دهد بدون هیچ زحمتی NEST را با مدل های نو سلول های عصبی و ارتباطات آن ها توسعه دهند. این امر کیفیت تحقیق را بهبود می بخشد و اشتراک مدل های نو با سایر دانشمندان را آسان می نماید.

برنامه مبتنی بر وب دسکتاپ NEST احتیاج به یادگیری زبان برنامه نویسی را برای استفاده از شبیه ساز NEST 3 دور می زند، در حالی که هنوز به کاربران نحوه ساخت و کشف شبکه های عصبی را آموزش می دهد. بر اساس این خبر، NEST Desktop در دانشگاه فرایبورگ در HBP SGA3 (موافقتنامه اعطای یاری ویژه پروژه مغز انسان 3) تصور و آزمایش شد.

بیشتر بخوانید

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 19 آبان 1400 بروزرسانی: 19 آبان 1400 گردآورنده: sargarmi-tafrihi.ir شناسه مطلب: 1601

به "امکان شبیه سازی مغز بهینه برای همه افراد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امکان شبیه سازی مغز بهینه برای همه افراد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید