استخوان هایی که آسان می شکند، وضعیت پوکی استخوان در زنان و مردان

به گزارش سرگرمی تفریحی، بیماری پوکی استخوان به عنوان یکی از بیماری های شایع دوران سالمندی شناخته می شود که می بایست اقدامات پیشگیرانه را از نوجوانی افراد اجرا کرد تا بتوان از شدت عوارض آن در سنین بالاتر، کاست.

استخوان هایی که آسان می شکند، وضعیت پوکی استخوان در زنان و مردان

به گزارش، بیماری پوکی استخوان به عنوان یکی از بیماری های شایع دوران سالمندی شناخته می شود که می بایست اقدامات پیشگیرانه را از نوجوانی افراد اجرا کرد تا بتوان از شدت عوارض آن در سنین بالاتر، کاست.

جمعیت سالمند کشور رو به افزایش است و اگر نخواهیم از همین امروز به فکر سلامت افراد جوان و میانسال باشیم، قطعا با سالمندانی آسیب دیده در آینده روبرو خواهیم شد که هزینه های مراقبت و درمان این افراد، بسیار سنگین تر از اعتباراتی خواهد بود که می توان امروز برای سلامت جامعه هزینه کرد. از همین رو، لازم است که برنامه های پیشگیرانه خود را هرچه زودتر عملیاتی کنیم.

زهرا وهابی معاون آموزشی گروه طب سالمندی دانشگاه علوم پزشکی تهران، با تاکید بر ضرورت توجه به سلامت سالمندان، شرح داد: متاسفانه افراد بالای 60 سال در جامعه به فراموشی سپرده می شوند.

این متخصص مغز و اعصاب با تاکید بر اینکه جامعه باید به سمت رویکرد دوستار سالمند حرکت کند، گفت: خانواده ها باید به کاردرمانی و گفتار درمانی سالمندان تشویق شوند. ضمن اینکه نیاز داریم که جامعه علمی و دانشگاهی را با جمعیت سالمند و مسائل روحی و جسمی آن ها بیشتر آشنا کنیم.

وهابی با بیان اینکه 9.3 درصد از جمعیت ایران یعنی 7.5 میلیون نفر سالمند هستند، افزود: طبق تعریف سازمان بهداشت جهانی در کشور های در حال توسعه به افراد بالای 60 سال سالمند اطلاق می شود و با توجه به اینکه جمعیت ایران نیز رو به سالمندی پیش می رود، باید سالمند آزاری را که شامل طیف های مختلفی از رفتار ها است، شناخت و با آموزش جامعه پزشکی و تغییر نگرش نسبت به جمعیت سالمند، خود سالمند و خانواده های آن ها را با جزئیات روش تشخیصی مسائل سالمندان آشنا کنیم و بدانیم که برنامه درمانی سالمندان شامل در نظردریافت فاکتور های مختلفی است.

احمدرضا جمشیدی رئیس انجمن روماتولوژی ایران، در گفتگو با خبرنگار مهر، به سن ابتلا به پوکی استخوان در زنان و مردان اشاره کرد و گفت: این عارضه در زنان بعد از دوران یائسگی و 10 سال اول این دوران می تواند بروز کند. از همین رو، لازم است که زنان بالای 35 سال، به فکر باشند و سلامت خود را مورد ارزیابی قرار دهند.

وی در ارتباط با شیوع پوکی استخوان در مردان، افزود: این عارضه بعد از 65 سالگی در آقایان شایع است. از همین رو، لازم است که اقدامات پیشگیرانه را قبل از شروع دوران سالمندی شروع کرد.

جمشیدی، در پاسخ به این سئوال که آیا سن ابتلا به پوکی استخوان در کشورمان کاهش یافته است یا خیر، گفت: نمی توان به صراحت بیان نمود که دهه سنی ابتلا به پوکی استخوان در کشور ما نسبت به میانگین جهانی پایین آمده است یا اینکه میزان شیوع این بیماری بیشتر است. اما، آنچه مسلم است، میزان ویتامین D در جمعیت ایران، کم است و این ویتامین در تشدید این عارضه موثر است.

رئیس انجمن روماتولوژی ایران، در خصوص ضرورت غربالگری پوکی استخوان در کشور، گفت: غربالگری پوکی استخوان مقرون به صرفه نیست، اما باید اقدامات پیشگیرانه در زنان را باید قبل از دوران یائسگی شروع کرد که بیشتر از مردان در معرض تهدید پوکی استخوان قرار دارند.

یکی از مسائل دوران سالمندی، روبروه با سالمندان افسرده است که بیشتر از دیگر سالمندان در معرض انواع بیماری ها قرار دارند. سالمندان افسرده، دچار پوکی استخوان هستند و گرفتار شکستگی های مکرر می شوند.

زهرا عبداللهی مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، با بیان اینکه 30 تا 50 درصد جمعیت کلی در کشور با کمبود ویتامین D روبرو هستند، گفت: بیشترین میزان شیوع کمبود ویتامین D، در سالمندان، زنان در سنین باروری و بچه ها مشاهده می شود.

بنابر تعریف سازمان جهانی بهداشت، افراد بالای 60 سال به عنوان سالمند معرفی می شوند، اما مطالعات و شواهد حاکی از آن است که سن تقویمی لزوما تعیین کننده سطح توانایی یا ناتوانی افراد نیست و بسیاری از افرادی که سن 60 سال و بالاتر دارند به خوبی قادرند فعالیت های فیزیکی و شناختی موثری در جامعه داشته باشند، حتی افرادی که در گروه های سنی بالاتر سالمندی قرار دارند، مانند افراد 75 ساله تا 85 ساله نیز به رغم برخی محدودیت ها می توانند در جامعه نقش آفرین باشند؛ بنابراین برنامه ریزی مناسب برای استفاده از توان سالمندان در جامعه و پرهیز از نادیده دریافت توانایی های آن ها هم از جهت سلامت سالمندان و هم از جهت برخورداری جامعه از تجربه و مشارکت آنها، حائز اهمیت است.

منبع : مهر

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 25 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sargarmi-tafrihi.ir شناسه مطلب: 249

به "استخوان هایی که آسان می شکند، وضعیت پوکی استخوان در زنان و مردان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استخوان هایی که آسان می شکند، وضعیت پوکی استخوان در زنان و مردان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید