گودال ذخیره سازی غلات در فضای دستکند روستای شمام کشف شد

به گزارش سرگرمی تفریحی، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست آمده، گودال ذخیره سازی غلات در فضای دستکند روستای شمام کشف شد.

گودال ذخیره سازی غلات در فضای دستکند روستای شمام کشف شد

سولماز رئوف، سرپرست هیأت باستان شناسی مستقر در این منطقه گفت: نخستین کاوش های باستان شناسی در روستای شمام از توابع بخش مرکزی شهرستان رودبار استان گیلان در سال 1348 خورشیدی به سرپرستی عبدالحسین شهیدزاده انجام شد و گورستان عظیمی متعلق به دوران اشکانی با گورهای زاغه ای بدست آمد.

او در ادامه اظهار کرد: پس از کاوش شهیدزاده، شمام علیرغم موقعیت ویژه تاریخی در برنامه پژوهشی باستان شناسی کشور قرار نگرفت و در طول زمان آسیب های فراوانی دید. در تابستان سال 1383 به منظور تدوین اطلس باستان شناسی گیلان، محوطه های باستانی شهرستان رودبار از جمله شمام از طریق محمدرضا خلعتبری و بهروز همرنگ مورد بررسی و شناسایی قرار گرفت.

این باستان شناس اضافه کرد: در اوایل تابستان 1400 خورشیدی، طی عملیات خاکبرداری به منظور ایجاد پی ساختمان مسکونی در روستای شمام بخشی از یک سازه دستکند آشکار شد. با حضور کارشناسان اداره کل میراث فرهنگی استان گیلان از ادامه کار جلوگیری بعمل آمد و با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری برآورد در این محوطه انجام و یک گمانه 5/2 در 3 متر حفر شد و سازه دستکند مورد مستندسازی قرار گرفت.

سرپرست این هیأت باستان شناسی با بیان اینکه این سازه به احتمال زیاد یک گودال ذخیره سازی غلات حفرشده در دل بستر آهکی است، گفت: قطر دهانه ورودی این چاله 70 سانتیمتر، عمق آن 122 سانتیمتر و قطرش در پایین ترین بخش و کف 110 سانتیمتر است. دیواره داخل سازه، گل اندود و کف آن به قطر 10 سانتیمتر با گل کوبیده فرش شده است.

رئوف با بیان این نکته که در گذشته برای حفظ دانه غلات برای مدت زمان طولانی آن را در محلی به نام گودال ذخیره سازی انبار می کردند، یادآور شد: این گودال ها اصولا در داخل زمین هایی با بافت متراکم حفر میشده و در مکان ها و فرهنگ های مختلف به خصوص مکان های مرطوب دیده می شود.

این باستان شناس همچنین اظهار داشت: گودال های ذخیره علاوه بر حفظ محتویات داخلی از حمله حشرات، میکروارگاهمم ها و حیوانات خارجی مانند موش و جوندگان مکان امنی را برای پنهان کردن غلات که اصلی ترین ماده غذایی در گذشته بوده در برابر سرقت غریبه ها و دشمنان فراهم می کرده است.

او اضافه کرد: کشف چاله های ذخیره برای افراد ناآگاه سخت بود، زیرا در ورودی این چاله ها بسته و سپس روی آن با توده های کاه و حتی زباله استتار میشد.

او با بیان اینکه گودال های ذخیره سازی در بین تمام فرهنگ ها و در سراسر جهان وجود دارد و برای اولین بار شواهد آن از دوران فراپارینه سنگی و در خاور نزدیک در محوطه سکونتگاهی عین ملاحه مربوط به فرهنگ ناتوفی ظاهر شد، گفت: از آنجا که این روش ذخیره سازی بیشتر در خاورمیانه شناخته شده است بیشتر گزارش های تاریخی از آن به نام اقتصاد آسیایی یاد می کنند و در دهه 1980 میلادی این تکنیک در بین بادیه نشینان صحرای نگو (Negev) قابل مشاهده بود.

به گفته رئوف، در اروپای مرکزی این گودال های ذخیره سازی از دوران نوسنگی، دوران برنز، عصر آهن و دوران متأخر شناخته شده است.

او با بیان اینکه گودال ذخیره کشف شده در روستای شمام در زمانهای گذشته بطور کامل خالی شده بود، گفت: احتمالا برای استفاده دوباره از گودال، ورودی آن را با تخته سنگی مسدود کرده بودند که بر اثر برخورد تیغه دستگاه بیل مکانیکی با آن، بخشی از آن تخریب شد.

سرپرست هیأت باستان شناسی همچنین اظهار کرد: به منظور حفاظت از این سازه، پس از سرانجام کاوش و مستندسازی، داخل آن با خاک سرندشده پر شد.

در این کاوش، تعدادی قطعه سفال هم بدست آمده است که رئوف درباره آنها گفت: براساس مطالعه و مقایسه تطبیقی با نمونه های بدست آمده از کاوش شهیدزاده در شمام، بیشتر این قطعات به صورت کاملا صیقلی با خمیری به رنگ قهوه ای متمایل به قرمز مربوط به دوره اشکانی هستند و تعداد اندکی سفال لعابدار متعلق به اوایل دوران اسلامی هم در بین داده ها بچشم می خورد.

منبع: همگردی
انتشار: 10 شهریور 1400 بروزرسانی: 10 شهریور 1400 گردآورنده: sargarmi-tafrihi.ir شناسه مطلب: 1526

به "گودال ذخیره سازی غلات در فضای دستکند روستای شمام کشف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گودال ذخیره سازی غلات در فضای دستکند روستای شمام کشف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید