کاهش تردد در جاده های کشور ، شرح درباره مهلت خروج پلاک های غیربومی از شهرهای قرمز و نارنجی

به گزارش سرگرمی تفریحی، رییس پلیس هدایت و رانندگی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران از کاهش 30 درصدی تردد در جاده های کشور در مقایسه با مدت مشابه در ایام قبل از شیوع کرونا اطلاع داد.

کاهش تردد در جاده های کشور ، شرح درباره مهلت خروج پلاک های غیربومی از شهرهای قرمز و نارنجی

به گزارش خبرنگاران، سردار سیدکمال هادیانفر با تبریک فرا رسیدن سال 1400، گفت: سال جاری با توجه به شرایط شیوع کرونا، ستاد ملی مقابله با کرونا و وزارت بهداشت بر ضرورت پرهیز از انجام سفرهای غیرضروری تاکید کردند و طبق آمارها نیز تا روز گذشته مردم تا حد زیادی به این تاکیدات توجه کردند و آمارها نشان می دهد که میزان ترددها در مقایسه با دوره مشابه قبل از شیوع کرونا کاهشی 30 درصدی داشته است.

وی با بیان اینکه ضروری است همچنان مردم به دستورالعمل ها توجه نموده و از انجام سفرهای غیرضروری خودداری نمایند، اظهارکرد: شرایط آرامی در جاده ها حاکم است و حتی در بعضی از معابر و جاده هایی که در گذشته شاهد ترافیک سنگین و پرحجم بودیم، ترافیک آرام و روان است.

رییس پلیس راهور ناجا با تاکید بر ضرورت پرهیز از سفر گفت: اگر شهروندان به دلایل ضروری مجبور به سفر هستند باید توجه داشته باشند که حتما با سرعت مجاز و مطمئنه رانندگی نمایند. از سبقت غیرمجاز پرهیز نمایند و رانندگان حتما با توجه کافی به راستا مقابل رانندگی نموده و قبل از حرکت، خواب و استراحت کافی داشته باشند و به هیچ عنوان در شرایط خستگی و خواب آلودگی پشت فرمان ننشینند. چرا که این چهار عامل مهم ترین علل تصادفات رانندگی است و با پیشگیری از آن می توان درصد قابل توجهی از تصادفات را کاهش داد.

هادیانفر ادامه داد: تصادفات به دلیل خلوتی معابر شهری نیز کمی افزایش داشته که در این خصوص نیز ضروری است شهروندان و به خصوص رانندگان توجه کافی به مقررات داشته باشند.

کمربند ایمنی برای تمام سرنشینان در جاده ها الزامی است

وی با تاکید بر اینکه تمامی سرنشینان خودروها اعم از خودروهای سواری شخصی، عمومی، اتوبوس و ... باید کمربند ایمنی خود را ببندند، گفت: تمام سرنشینان یک وسیله نقلیه باید در جاده کمربند خود را ببندند و پلیس در صورت رویت تخلفی در این زمینه با آن برخورد خواهد نمود. این اقدام در راستای حفظ جان سرنشینان مورد تاکید قرار گرفته است، چرا که بستن کمربند ایمنی، احتمال آسیب دیدگی در تصادفات را کاهش می دهد.

رییس پلیس راهور ناجا به نقش استفاده از تلفن همراه در وقوع تصادفات نیز اشاره نمود و گفت: یکی از مهم ترین عواملِ عدم توجه به جلو، استفاده از تلفن همراه در حین رانندگی است. چک کردن یک پیامک یا دریافت یک شماره سبب می گردد که به اندازه 200 متر خودرو بدون توجه راننده حرکت کند و این می تواند منجر به تصادف و همچنین حوادثی نظیر واژگونی، خروج خودرو از جاده و ... گردد.

هادیانفر به نقش مشارکت اجتماعی در کاهش تصادفات نیز اشاره نمود و گفت: کاهش تصادفات با مشارکت مردم امکانپذیر است و از این رو در تلاشیم تا با استفاده از ظرفیت فرهنگیاران و همیاران ترافیک، این مهم را تقویت کنیم.

وی درباره ابلاغ محدودیت های جدید در بعضی از شهرها نیز اظهارکرد: برابر آخرین مقررات ستاد ملی مقابله با کرونا شرایط 12 شهر قرمز و 39 شهر نیز نارنجی اعلام شده که متاسفانه تعداد این شهرها افزایش داشته است، همانطور که قبلا اعلام کردیم، ورود پلاک های غیربومی به شهرهای دارای شرایط قرمز یا نارنجی ممنوع بوده و خروج پلاک های بومی از آن نیز ممنوع است. میزان جریمه در شهرهای قرمز یک میلیون و در شهرهای نارنجی نیم میلیون تومان است.

رییس پلیس راهور ناجا درباره اینکه این جریمه هرچند ساعت یک بار ثبت می گردد، گفت: این جریمه ها به ازای هر روز بوده و در هر روز که تردد خودرو از سوی دوربین ها یا ماموران ثبت گردد، جریمه تردد غیرمجاز نیز ثبت خواهد شد.

هادیانفر درباره شرایط خروج از شهرهایی که به تازگی به شرایط قرمز یا نارنجی درآمده اند نیز اظهار کرد: از زمان ابلاغ شرایط جدید، خودروهای دارای پلاک بومی اجازه خروج از شهر را ندارند. اما خودروهای دارای پلاک غیربومی 72 ساعت فرصت دارند تا از شهر خارج شوند و در غیر اینصورت جریمه خواهند شد.

وی درباره ممنوعیت تردد شبانه نیز گفت: این ممنوعیت برای تمام شهرهای کشور بوده و از ساعت 21 تا سه بامداد تردد در معابر شهری ممنوع بوده و مشمول جریمه 200 هزار تومانی خواهد شد.

منبع: ایسنا

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 19 فروردین 1400 بروزرسانی: 19 فروردین 1400 گردآورنده: sargarmi-tafrihi.ir شناسه مطلب: 1291

به "کاهش تردد در جاده های کشور ، شرح درباره مهلت خروج پلاک های غیربومی از شهرهای قرمز و نارنجی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش تردد در جاده های کشور ، شرح درباره مهلت خروج پلاک های غیربومی از شهرهای قرمز و نارنجی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید