چگونه گنج یاب درست کنیم؟

به گزارش سرگرمی تفریحی، شاید برای شما این سوال پیش آمده است که چگونه گنج یاب درست کنیم؟ و یا بخواهید با نحوه کارکرد گنج یاب و فلزیاب آشنا شوید. ما در مطلب زیر برای شما نحوه ساخت و کارکرد این دستگاه را شرح داده ایم.

چگونه گنج یاب درست کنیم؟

گنج یاب و فلزیاب

همیشه یک استدلال وجود دارد هر کس می تواند حتی مبتدیان با خرید یک قطعه از کار خود بازار کار و شرکت خود را استارت بزند. از آنجا که ساخت فلزیاب نیز سرگرم کننده است شما می توانید به عنوان سرگرمی بهش نگاه کنید. اصل استفاده در ساخت فلزیاب مغناطیس است. یک فلزیاب با استفاده از یک سیم پیچ میدان مغناطیسی تولید کند. و هدایت آن به سمت زمین باشد و با یک مدار دیگر قابلیت شنیدن فلز رو به بلند گو وصل نمایید. شما وقتی سر جستجو گر خود را سیم پیچ ببندید و روی زمین قرار دهید در تماس با شی فلزی دیگر تغییراتی بوجود می آید(در واقع میدان مغناطیسی که در تماس با یک جسم فلزی می آیددر آن مشاهده می کنید) و می توانید ان قسمت را حفر نمایید. حساسیت یک فلزیاب می تواند به اندازه سیم پیچ که دور جستجو گر نصب کردید داشته باشد.

انواع گنج یاب و فلزیاب

چهار نوع مختلف فلزیاب وجود دارد. شما با توجه به نیاز کشفتان می توانید ساختمان فلزیاب خود را به اون صورت بسازید.

1. فلزیاب های تفریحی

فلزیاب های با فرکانس بسیار پایین (VLF) فلزیاب های که رایج استفاده میشود و فقط در مورد هر اثر یا گنجینه های فلزی پنهان در زیر زمین را پیدا می کنید بیشتر جنبه تفریحی دارند.

2. فلزیاب های حرفه ای:(PI)

فلزیاب های حرفه ای دارای قدرت بسیار بیشتری نسبت به دیگر فلزیاب ها هستند. فلزیاب های حرفه ای دارای وزن سنگینی هستند زیرا در آنها به دلیل مصرف زیاد برق از باتری های اسیدی شبیه موتورسیکلت استفاده شده. و معمولا خود دستگاه یا باتری آنها یا هر دوی آنها به کمر شخص بسته می شود. فلزیاب های حرفه ای قدرت تفکیک ندارند و نمی توانند فلزات آهنی را از غیر آهنی جدا کنند و هر فلز یا آلیاژی را ببینند آشکار می کنند. فلزیاب های حرفه ای صفحه نمایشگر یا مانیتور ندارند و بسیار ساده می باشند.

3. گنج یاب و فلزیاب های صنعتی:

از فلزیاب های صنعتی در صنایع مختلف مانند فرش ماشینی-چوب بری و صنایع بسته بندی و کارخانه جات استفاده می شود.

4. فلزیاب های فرستنده وگیرنده:(TR)

فلزیاب های فرستنده - گیرنده از یک دیسک فرستنده در جلو و یک دیسک گیرنده در عقب دستگاه که معمولا به شکل مربع هستند تشکیل شده اند. این نوع فلزیاب ها قدرت تفکیک ندارند و فقط برای کشف فلزات بزرگ مانند لوله های آب و توده های بزرگ فلزی طراحی شده اند و به آنها گاهی انبوه یاب گفته می شود. کار کردن با این فلزیاب ها مشکل بوده و به دلیل سخت بودن تنظیم دستگاه- خطای زیاد - گم کردن هدف - خطا در تعیین محل دقیق فلز - از استقبال عمومی برخوردار نبوده است.

چگونه گنج یاب درست کنیم؟

یک فلزیاب عملیاتی که می تواند آهن یا اشیاء فولادی را پیدا کند، بسازید. چنین اجسامی میدان مغناطیسی ای (حاصل از آشکار ساز) را پخش می کنند، و سیگنال ضعیف الکتریکی در سیم پیچ (اطراف آهن ربا) ایجاد می کنند. سیگنال ها تقویت شده و بیزری را به صدا در می آورند. قبل از ساخت این مدار حتماً درس ساخت مدار وآشنایی با قطعات را مرور کنید.

وسایل مورد نیاز برای ساخت گنج یاب و فلزیاب

جام بزرگ یا بشقاب پلاستیکی، شن، چسب نواری، اره، قلم، 50 گرم خمیر مجسمه سازی، آهن ربای (یا آهن رباهای) قوی، قیچی، کاتر، بردبورد و پایه، تقویت کننده عملیاتیTL071، ترانزیستورNPN - مشابهBC441، سیم لاکی نمره 32 با روکش نازک، سیم روکش دار، دو باتری 9 ولتی به همراه سری آن، گیره کاغذ، بیزر، سیم چین، سیم لخت کن، بطری بزرگ پلاستیکی دسته دار

1- از یک بزرگتر بخواهید قسمت عمده ته بطری پلاستیکی را ببرد. یک لبه آویزان پلاستیکی را باقی بگذارید تا ته بطری به شکل لولا به آن آویزان شود.

2- ته بطری پلاستیکی را خم کنید تا سر فلزیاب ساخته شود. مقداری خمیر مجسمه سازی به زیر لولا بچسبانید، تا ته نسبت به باقی بطری 90 درجه قرار گیرد.

3- دویست دور سیم روکش دار حول آهن ربا بپیچید، اطراف قطب ها را خالی بگذارید. 15سانتیمتر از هر طرف سیم پیچ را آزاد بگذارید. پایانی سیم ها را لخت کنید. این سیم ها را به سیم روکش دار معمولی وصل نمایید. این سیم ها را (همانند شکل مدار زیر) به بردبورد وصل کنید.

قطعات را همانند شکل زیر بر روی بردبورد قرار دهید.

در جدول زیر نحوه سیم کشی آمده است.

در پایان بیزر و سیم پیچ را به بردبورد وصل کنید.

4- پس از آنکه بیزر و سیم پیچ به بردبورد وصل شدند، به کمک خمیر مجسمه سازی پایه، بردبورد، بیزر و باتری را در داخل بطری محکم کنید. آهن ربا و سیم پیچ را در قسمت پایین بطری محکم کنید به طوری که یکی از قطب های آن به سمت پایین باشد.

5- از یکی از دوستانتان بخواهید چند گیره کاغذ فولادی را در ظرف شن مخفی کند. فلزیاب را به فاصله یک سانتیمتر روی شن ها حرکت دهید. هنگامی که فلزیاب به جسم فلزی برسد بیزر بوق می زند.

سخن آخر: فلزیاب و گنج یاب یا طلا یاب بوسیله یک سر آشکار ساز (که معمولاً یک سیم پیچ الکتریکی در نزدیکی سطح زمین است) کار می نماید. یک میدان مغناطیسی که بوسیله این سیم پیچ به وجود می آید، در خاک نفوذ می نماید، اگر میدان از آهن، فولاد، یا فلزات خاص دیگر عبور کند، یک جریان ضعیف در فلز ایجاد می نماید. این جریان متقابلاً میدان مغناطیسی تولید می نماید، که از همان سیم پیچ یا سیم پیچ دیگری در سر فلزیاب عبور می نماید، و سیگنال ضعیفی را در این سیم پیچ ایجاد می نماید.

تکنولوژی خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 4 بهمن 1399 بروزرسانی: 4 بهمن 1399 گردآورنده: sargarmi-tafrihi.ir شناسه مطلب: 1141

به "چگونه گنج یاب درست کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه گنج یاب درست کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید