چرا زرده تخم مرغ در نقاشی های داوینچی است؟

به گزارش سرگرمی تفریحی، دیجیاتو نوشت: دانشمندان می گویند هنرمندان دوره رنسانس مثل لئوناردو داوینچی برای محافظت از تابلوهای نقاشی خود از تخم مرغ یاری می گرفتند.

چرا زرده تخم مرغ در نقاشی های داوینچی است؟

هنرمندان دوره رنسانس احتمالاً برای محافظت از آثار هنری خود از زرده تخم مرغ استفاده می کردند. دانشمندان در مطالعه نوی با آنالیز آثار افرادی مثل لئوناردو داوینچی و ساندرو بوتیچلی متوجه شده اند که آن ها با یاری این ماده از نقاشی های خود در برابر رطوبت و چروک شدن محافظت می کردند.

محققان دریافته اند که نقاشان مشهور عصر رنسانس ازجمله داوینچی و بوتیچلی احتمالاً در رنگ های روغنی خود از ترکیب زرده تخم مرغ استفاده می کردند تا مقاومت آثارشان را بالا ببرند. در گذشته هم معین شده بود که بعضی از آثار شاخص این دوره پروتئین دارند، اما این پژوهش نو نشان می دهد که افزودن تخم مرغ به این نقاشی ها احتمالاً عمدی بوده است.

دانشمندان می گویند افزودن تخم مرغ به نقاشی های روغنی عملکردی شبیه به آنتی اکسیدان ها را ایجاد می نماید که علائم تخریب را کاهش می دهند. بااین حال، شواهد مکتوب بسیار اندکی دراین باره وجود دارد و پیش تر به صورت علمی مطالعه ای برای آنالیز این مسئله صورت نگرفته بود.

داوینچی و بوتیچلی با یاری تخم مرغ نقاشی خلق می کردند

محققان ادعا می نمایند: نتایج ما نشان می دهد که حتی با اندازه بسیار کمی زرده تخم مرغ می توانید به تغییرات شگفت انگیزی در رنگ روغن دست پیدا کنید. همین مسئله نشان می دهد که چرا هنرمندان احتمالاً از این روش برای ساخت آثار خود استفاده می کردند.

استفاده از زرده تخم مرغ باعث می گردد پروتئین ها جلوی جذب آب محیط های مرطوب در نقاشی ها را بگیرند. این سازوکار بعلاوه مانع از زرد و چروک شدن نقاشی ها می شد. محققان می گویند حتی لئوناردو داوینچی هم با این مشکل روبه رو بود. اما این راه حل باعث شد آثار آن ها دوام بالاتری پیدا کند و حتی امروز هم بتوانیم آن ها را ببینیم.

یکی از شواهد مستقیم اثر زرده تخم مرغ در رنگ های روغنی یا فقدان آن، در نقاشی Madonna of the Carnation پیداست. در این نقاشی که درحال حاضر در آلمان واقع شده است، می توان رد چروک را روی صورت مریم و فرزند او دید. Madonna of the Carnation یکی از اولین نقاشی های داوینچی است، بنابراین او احتمالاً در زمان خلق این اثر هنوز به سازوکار لازم برای حفظ نقاشی ها دست پیدا نکرده بود.

نتایج پژوهش حاضر در مجله Nature Communication منتشر شده است.

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 15 فروردین 1402 بروزرسانی: 15 فروردین 1402 گردآورنده: sargarmi-tafrihi.ir شناسه مطلب: 1972

به "چرا زرده تخم مرغ در نقاشی های داوینچی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا زرده تخم مرغ در نقاشی های داوینچی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید