وقتی همه در اختیار گوگل هستیم!

به گزارش سرگرمی تفریحی، همۀ این ها زنگ خطری بزرگ است، آیا با یک امپراتوری روبرو ایم که همه چیز را انحصاری کرده و رقابت با آن غیر ممکن شده است؟ قرارداد ها و قواعد انحصاری گوگل به شکلی است که رقبا و شرکای خود را محصور می کند و دست و بال آن ها را می بندد.

وقتی همه در اختیار گوگل هستیم!

شاید بیشتر ما اولین باری که با گوگل آشنا شدیم، از طریق موتور جست وجوگر آن بوده باشد. اما حالا ساعت های زیادی را به واسطه نقشه، ویدئو، دوربین های امنیتی، ایمیل، تلفن همراه هوشمند و سایر تولیدات، به محصولات این شرکت اختصاص می دهیم.

در آوریل 1998 دو دانشجوی دکتری در دانشگاه کالیفرنیا، موتور جست وجوگری طراحی کردند که لینک های شرکت های مختلف را بررسی کرده و آن ها را بر اساس میزان اهمیتی که دارند رتبه بندی می کرد. چند ماه بعد در سپتامر 1998 در یک گاراژ اولین دفتر کار گوگل ثبت شد و دامنۀ www.google.com برای آن به ثبت رسید.

در آن زمان هیچکس فکرش را هم نمی کرد که دو دهه بعد با یک غول بزرگ فناوری و تجاری روبرو باشیم که همۀ ابعاد زندگی را به خود وصل کرده است. اگرچه هدف اولیۀ این شرکت ساماندهی اطلاعات و دسته بندی آن ها بر اساس اولویت ها بود، اما خیلی فراتر از این ها حرکت کرد.

وقتی این شرکت در سال 2004 برای اولین بار سهام خود را به فروش گذاشت رقابت تجاری بزرگی را آغاز کرد. جهش اصلی گوگل وقتی آغاز شد که گوگل در سال 2011 بخش تلفن های همراه شرکت موتورولا را خریداری کرد و وارد یک رقابت بزرگ شد.

گوگل امروز به یک ابر شرکت تبدیل شده که بخش بزرگی از زمان ما را به خود اختصاص داده است. از جست وجوی یک خوردنی ساده گرفته تا خرید های بزرگتر، جست وجوی اطلاعات عمومی، پیدا کردن نشانی و تقریباً انگار برای هر سؤال یا نیازی به گوگل وابسته شده ایم. اما مسئله فقط این نیست.

شریکت های سیلیکون، ولی طی سال های اخیر تبدیل یه یک امپراتوری گسترده شده است که کار، زندگیِ خصوصی، دستگاه های دیجیتال و ... را تحت تسلط خود دارد. تقریباً همۀ دستگاه های دیجیتال موتور جست وجوگر گوگل را به عنوان پیش فرض به ما نشان می دهند.

همچنین گوگل بخش بزرگی از فضا های شخصی نیز ایجاد کرده است که از جی میل گرفته تا گوگل میت، گوگل درایو، گوگل هنگ اوت و ... را شامل می شود. حتی بازار سهام و بررسی قیمت های روز آن در برخی کشور ها با گوگل فاینانس انجام می شود. به این ترتیب گوگل فقط یک موتور جست وجوگر نیست بلکه یک امپراتوری بزرگ است که قلمرو های بسیاری دارد.

دوربین های امنیتی برخی خانه ها را گوگل ساخته است و یک سرویس صوتی که گوگل ساخته است زنگ در را به صدا درمی آورد. برای تعمیر ناودانِ خانه از عکس هایی که گوگل گرفته است می توان استفاده کرد و پشت بام خانه را دید و روی آن زوم کرد.

گفته می شود که به طور میانگین روزانه هفت ساعت با گوگل سروکار داریم. این شرکت امروزه بیش از یک میلیون سرور در جهان دارد و روزانه بیش از یک میلیارد جست وجو در روز را پردازش می کند، به علاوۀ پردازش بیش از 24 پتا بایت پردازش دادۀ کاربران.

همۀ این ها زنگ خطری بزرگ است، آیا با یک امپراتوری روبرو ایم که همه چیز را انحصاری کرده و رقابت با آن غیر ممکن شده است؟ قرارداد ها و قواعد انحصاری گوگل به شکلی است که رقبا و شرکای خود را محصور می کند و دست و بال آن ها را می بندد.

آن ها یا باید به این قواعد تن دهند یا در مقابل گوگل شانسی برای بقا نخواهند داشت. همین مسائل باعث شده است که فعالان حوزۀ تجارت، سال ها است که علیه گوگل شکایت می کنند. مدافعان رقابت و آزادی تجارت معتقدند که گوگل با عملکرد خود شانسی برای رقبایش باقی نمی گذارد ولو اینکه در ظاهر قوانین را رعایت می کند، اما روح تجارت آزاد و امکان رقابت را زیر پا می گذارد.

درست است که خیلی از شرکت ها به خواست خود با گوگل قرارداد هایی را می بندند، اما در عمل انتخابی غیر از قراردادی که گوگل به آن ها تحمیل می کند ندارند. همین مسائل باعث شده است که وزارت دادگستری ایالات متحده به خاطر اقدامات ضدرقابتی از گوگل شکایت کند.

البته شرکت گوگل در توئیتی اعلام کرد که دادخواستی که علیهش تنظیم شده است به شدت ضعیف است. این شرکت اضافه کرد که مردم با اراده خود از گوگل استفاده می کنند، نه به این دلیل که مجبور می شوند یا نمی توانند گزینه های دیگری پیدا کنند.، اما تنظیم کنندگان دادخواست چنین حرفی را قبول ندارند.

آن ها می گویند که گوگل از محصولات خود برای حفظ سلطه بر بازار استفاده می کند همچنین برای بسیاری از ما هزینه هایی برای حفظ حریم خصوصی مان ایجاد کرده است.

آن ها معتقدند که گوگل اطلاعات شخصی افراد را در اختیار دارد و با طبقه بندی آن ها مدل هایی طراحی، علائق مختلف ما را به یک بستۀ واحد تبدیل و آن را به صورت انحصاری ارائه می کند. در ادامه حضور گوگل در برخی حوزه های زندگی ما فهرست شده اند.

تبلیغات؛ تقریباً همه جا

هنگام وب گردی بدون اینکه بدانیم در حال تعامل با گوگل هستیم چراکه بیشتر وب سایت هایی که به آن سر می زنیم فناوری های گوگل را استفاده می کنند و جست وجو های ما را ردیابی می کنند. حتی اگر روی هیچ تبلیغی کلیک نکرده باشیم باز هم سابقۀ جست وجوی ما ذخیره می شود.

بیشتر تبلیغاتی که می بینیم را گوگل ارائه می کند. سال گذشته گوگل و فیس بوک 59 درصد تبلیغات دیجیتالی را به خود اختصاص دادند که 63 درصد از این مقدار به گوگل اختصاص داشت. افزونه های گوگل نیز دارای فناوری هایی است که به تجزیه و تحلیل اطلاعات می پردازند و اغلب این تجزیه و تحلیل ها کاملاً خارج نامرئی هستند.

حدود 74 درصد از سایت هایی که بازدید می کنیم افزونۀ google analytics را اجرا می کنند و این یعنی جست وجو و کلیک کردن ما کاملاً تحت تسلط گوگل است.

تلفن همراه و رایانه

اندروید محبوب ترین سیستم عامل جهان و برنامه هایش را از گوگل پلی بارگیری می کند. نوار پیش فرض جست وجوی سافاری به عنوان مرورگر آیفون، گوگل است. محبوب ترین سرویس ایمیل، جی میل است که حدود 1.5 میلیارد کاربر دارد. این یعنی حتی زمانی که سیستم عامل هایی غیر از اندروید هم استفاده می کنید به نوعی به گوگل وصل هستید.

10 درصد آنچه در اپ استور بارگیری می شود متعلق به شرکت گوگل است. طبق برخی تخمین ها در 65 درصد موارد استفاده از مرورگر ها از گوگل استفاده می کنیم. در ایالات متحده رایانه های شخصی ارزان قیمتی ساخت شرکت گوگل به نام کروم بوک وجود دارند که بخش عمدۀ سیستم آموزشی از آن ها استفاده می کند.

تماشای آنلاین ویدئو

حدود 215 میلیون آمریکایی روزانه 27 دقیقه یوتیوب را تماشا می کنند. یک روش دیگر دیدن ویدئو ها استفاده از youtube Tv است که وابسته به گوگل است و در سال گذشته 2 میلیون کاربر داشته است و حالا در حال بالا بردن تعداد کاربران خود است.

خانه و فراتر از آن

اگر اخیراً یک وسیلۀ خانگی با قابلیت اتصال به اینترنت خریداری کرده اید احتمالاً گوگل پشت این قضیه باشد. شرکت گوگل هوم خدمات اینترنتی مربوط به وسایل خانگی را ارائه می دهد و در سال های آینده که اینترنت اشیاء گسترش بیشتری خواهد یافت احتمالاً همۀ وسایل خانگی ما هم تحت سیطرۀ گوگل باشد.

منبع: نیویورک تایمز

منبع: فرادید
انتشار: 1 بهمن 1399 بروزرسانی: 1 بهمن 1399 گردآورنده: sargarmi-tafrihi.ir شناسه مطلب: 1134

به "وقتی همه در اختیار گوگل هستیم!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وقتی همه در اختیار گوگل هستیم!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید