نقش کمرنگ فناوری در صنایع فرهنگی قم

به گزارش سرگرمی تفریحی، روح الله یارمحمدی- روزنامه نگار: دیگر همه می دانند حال صنایع فرهنگی استان خوب نیست. حتی بسیاری از محصولات فرهنگی و صنایع دستی استان زندگی رو به زوال دارند. واقعا نمی توان همه این شرایط را به گردن بحران ها و فراز و نشیب های مالی کشور انداخت.

نقش کمرنگ فناوری در صنایع فرهنگی قم

بی گمان سنت گرایی و بی توجهی به روزآمدی و ناهماهنگی با دستاوردهای فناوری و بی خبر ماندن از سلیقه های به روز شده دنیای در عرصه فراوری و عرضه هم در ایجاد چنین شرایطی کم تأثیر نیست. چرا باید استانی که وجهه بین المللی دنیا اسلام را دارد و280 موسسه فرهنگی و مذهبی و بیش از 4200 هنرمند و 50 رشته در صنایع دستی دارد و در زمینه فناوری های نرم و هویت ساز از شرکت های شاخصی برخوردار است، فقط 11 شرکت فناور صنایع خلاق از 442 شرکت موجود در کشور سهم داشته باشد.

بر اساس آمارها، گردش مالی بازار صنایع فرهنگی دنیا 2 هزار میلیارد تومان است و سهم ایران فقط 2/0 درصد از این چرخه است. این گستره عظیم درآمدی نشان می دهد که ارزش افزوده و گنجایش مالی صنایع نرم در دنیا چه ضریب بالایی دارد که اگر این آمار را در کنار مقایسه با درآمد سالانه 100 میلیارد دلار درآمد نفتی کشور بگذاریم عظمت و اهمیت این صنایع بیش از پیش معلوم می گردد و ایمان ما در خصوص این که بی دلیل دل خود را به منابع خدادادی که جنجال های سیاسی بسیاری در درون خود دارد، بیشتر می گردد. صحبت از وجود 11 شرکت صنایع خلاق که دارای مجوز فناوری هستند در استان کردیم که 9 شرکت در پارک علم و فناوری مستقر هستند، اما واقعا چرا باید با وجود 280 موسسه فرهنگی و هنری و 1280 ناشر صاحب مجوز، فقط 11 مجموعه حقوقی با صندلی فناوری فعال باشند؟ آمارها نشان می دهد که بیشترین رکود و سکون در عرصه صنایع فرهنگی برای آن دسته از مجموعه هایی است که کمترین بهره را از دستاوردهای علم و فناوری دارند.

درست است که از 1280 ناشر موجود در استان رسما فقط 400 ناشر فعال هستند و تقریبا از ظرفیت های خوب فراوریی برخوردارند، اما در میان همین گزینه های فرهنگی، ناشرانی هستند که صاحبان ایده و نوآوری هستند و به گفته مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، 4 ناشر از فناوری واقعیت افزوده بهره مند هستند. سید موسی حسینی کاشانی یکی از دغدغه های جدی فعالان عرصه فرهنگ و هنر را ناآشنایی با توانمندی ها و ظرفیت ها و بی برنامگی در عرضه و فراوری طرح های فناورانه اعلام می نماید. او پیوند و ارتباط مستمر و هدفدار با مجامع علم و فناوری را برای توسعه صنایع خلاق فرهنگی و نرم افزاری بسیار مفید و مهم ارزیابی می نماید.

این کارشناس مسائل فرهنگی توسعه فرهنگ و ترویج فناوری های خلاق و نرم را بسیار مهم تلقی می نماید و می گوید: جامعه علم و فناوری استان نتوانسته با بدنه نخبگان فرهنگی و مذهبی استان ارتباط برقرار و دستاوردهای فناوری را به آنها معرفی کند. بر اساس کارشناسی های صورت گرفته، هزینه های ایجاد اشتغال در یک شرکت استارت آپی و نوپا چیزی حدود 60 میلیون تومان است که این مقدار یک پنجم هزینه کرد شرکت های صنعتی است. به نظر می رسد این رقم برای شرکت های فناور حوزه علوم انسانی و صنایع فرهنگی مبلغ کمتری هم باشد. در سال گذشته تنها واحدهای فناور عضو مرکز رشد علوم انسانی و اسلامی پارک قم بیش از 44 میلیارد تومان گردش مالی داشته اند که سهم صادراتی این مبلغ حدود یک میلیارد و 200 میلیون تومان بوده است.

به هر حال، آنچه مسلم است، رویکردیابی صنایع فرهنگی به سوی فناوری و ارتباط با دستاوردهای فناورانه مسأله چالش برانگیز صنایع خلاق استان است. مسأله ای که به دنیای سازی و نشر اندیشه های ناب اسلامی بازتاب یافته از شهر کریمه اهل بیت(ع) یاری شایانی خواهد نمود. مضاف بر این که برآیندهای علوم انسانی و اسلامی تنها زمانی به منصه ظهور رسیده و کاربردی می گردد که بتواند مورد اقبال مردم قرار بگیرد. این روزها زعما و پیشگامان عرصه دینی دغدغه جذاب سازی مولفه های دینی برای تعمیق باورهای فرهنگی و ارزشی دارند. عملیاتی شدن این دغدغه ها با روزآمدسازی و کاربردی کردن مولفه های علوم انسانی و اسلامی امکان پذیر است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 18 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sargarmi-tafrihi.ir شناسه مطلب: 56

به "نقش کمرنگ فناوری در صنایع فرهنگی قم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقش کمرنگ فناوری در صنایع فرهنگی قم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید