میزان خواب کودک در سنین مختلف

به گزارش سرگرمی تفریحی، میزان خواب کودک با افزایش سن او تغییر می نماید. معمولا بچه ها بین سنین یک تا سه سال به 10 الی 13 ساعت خواب باکیفیت در طی شبانه روز احتیاج دارند.

میزان خواب کودک در سنین مختلف

خواب کودک یک مسئله مهم و حیاتی در فرایند رشد کودک است. اینکه کودک شما چه ساعتی بخوابد و چه میزان از شبانه روز را در خواب باشد قطعا روی نحوه زندگی شما والدین هم تاثیر چشمگیری دارد. با افزایش رشد کودک تعداد ساعات خواب او هم دست خوش تغییراتی می گردد. اگرچه نمی توان یک برنامه خواب واحدی برای تمامی بچه ها در سنین خاص و یکسانی پیش بینی کرد اما می توان به طور تقریبی از میزان آن در سال های مختلف رشد او مطلع شد.

هیچ عدد دقیقی برای ساعات خواب مورد احتیاج برای همه بچه ها در یک سن خاص وجود ندارد. یک کودک دو ساله ممکن است از ساعت 8 شب تا 8 صبح بخوابد، اما کودک دیگر با سنی مشابه ممکن است با خوابیدن از 10 شب تا 5 صبح، کاملا سرحال گردد. به هر حال خواب در سلامت کودک نقش مهمی را ایفا می کند؛ اما همواره ارتباط بین کمبود خواب یک کودک و رفتارش، روشن و واضح نیست. وقتی عظیم ترها خسته می شوند بدخلق شده و انرژی شان کاهش می یابد، اما بچه ها محتمل است که فعال تر شده، مرتبا با همه چیز مخالفت کرده و رفتارهای افراطی از خود نشان دهند. درواقع می توان گفت هر کودکی شخصیت منحصر به فردی دارد که میزان خواب مورد احتیاج او را معین می کند.

میزان خواب نوزاد

عموما میزان خواب نوزاد ، بین 16 تا 20 ساعت در شبانه روز است که این میزان خواب بین شب و روز تقسیم می گردد. نوزادان هر 3 تا 4 ساعت باید بیدار شوند تا وزن گیری آنها کامل گردد، این اتفاق در دو هفته اول روی می دهد. بعد از آن، حتی اگر نوزاد مدت بیشتری را هم بخوابد مسئله ای ایجاد نمی گردد. البته بیشتر نوزادان فاصله زمانی زیادی را نمی خوابند چون گرسنه می شوند. بیشترین مدتی که یک نوزاد به طور پیوسته می خوابد معمولا بین 4 تا 5 ساعت است این کاملا به میزان گرسنگی طفل بستگی دارد. اگر نوزاد مدت زیادی را بخوابد احتمالا در طی روز گرسنه تر شده و احتیاج به وعده های غذایی بیشتر در او افزایش می یابد.

ایده آل این است که کودک تان قبل از به خواب رفتن، در تختخواب مخصوص خود قرار گیرد و اصلا زود نیست که ساعت خواب منظم و ثابتی را برای او در نظر بگیرید. هر کار آرامش بخشی که در زمان خاصی در هر شب انجام گردد، به روتین ساختن ساعت خواب کودک یاری می کند.

میزان خواب کودک از شش ماهگی تا یک سالگی

در شش ماهگی ممکن است کودک در حدود 3 ساعت در طی روز و 11 ساعت در شب بخوابد، در این سن شما می توانید عکس العمل خود را نسبت به رفتار کودکی که در طول شب بیدار شده و گریه می کند تغییر دهید. شما می توانید به مدت 5 دقیقه او را به آرامی در گهواره اش نوازش کرده تا مجدداً به خواب رود. اگر فرزندتان در حال گریه از خواب شبانه بیدار می گردد، آنالیز کنید که بیمار نباشد و خودش را خیس نکرده باشد. شما می توانید او را با مهربانی وقتی به پشت یا به شکم خوابیده نوازش کنید. استفاده از پستانک یا مکیدن انگشت می تواند به کودک در این سن یاری کند که آرام شدن را یاد بگیرد.بیشتر بدانید: مزایا و معایب استفاده از پستانک نوزاددر صورتی که کودک به گریه کردن ادامه می دهد شما اجازه دارید کمی بیش از 5 دقیقه و به آرامی به نوازش او بپردازید، به همین ترتیب طفل بعد از چند روز به خواب رفتن مجدد را در محل مناسب خویش خواهد آموخت اما اگر از خواب برخاستن های مکرر او بیش از 5 یا 6 نوبت در طول شب اتفاق افتد، حتماً باید با پزشک کودک خویش مشاوره نمائید.

میزان خواب کودک از یک سالگی تا سه سالگی

اغلب بچه ها در بین سنین 1 تا 3 سالگی حدود 10 تا 13 ساعت می خوابند. هیجانات گوناگون و یا تمایل به بیدار ماندن با پدر و مادر و غافل نشدن از جریاناتی که در پیرامون خود می گذرد می تواند عاملی برای بیدار ماندن کودک تلقی گردد. زمان آغاز علائم به خواب رفتن کودکتان را در شب هنگام یادداشت کرده و سعی نمائید که آن را در شب های بعدی به عنوان زمان تقریبی به خواب رفتن او اعمال کنید. به استراحت نمودن بچه ها 2 یا 3 ساله خود در طول روز اصرار نورزید مگر سستی و خستگی بر آنها فائق آید.

توجه: فقدان و یا کمبود خواب در بچه ها باعث تندخوئی و یا انواع رفتارهای افراطی شده و همچنین امکان دارد بیماری اختلال کم توجهی و بیش فعالی را در بچه ها (ADHD) ایجاد کند.

والدین گاهی به اشتباه فکر می نمایند که بیدار نگه داشتن بچه ها به روش های مختلف به خوابیدن آنان سر ساعت تعیین یاری می کند. در حقیقت اگر بچه ها بیش از حد خسته شده باشند ساعت تعیینی برای خوابیدن نخواهند داشت. برقراری ساعت معمول خواب به بچه ها یاری می کند تا آنان آرامش داشته و برای خواب مهیا گردند. توجه داشته باشید که دندان در آوردن کودک در این سنین می تواند اختلالاتی در خواب او به وجود آورد که موقتی است.

میزان خواب کودک بین سنین سه تا نه سالگی

بچه ها پیش دبستانی در حدود 10 تا 12 ساعت در هر شب می خوابند اما دلیلی وجود ندارد که به طور کلی در این حد آنها در خواب باشند. کودک 5 ساله ای که در طول شب به قدر کافی استراحت کرده است احتیاجی به خواب در طول روز ندارد. در نهایت می توان گفت بچه ها در بین سنین 6 تا 9 سالگی حدود 10 ساعت را در خواب به سر می برند.

توصیه هایی برای تنظیم خواب کودک

به او یاری کنید که خودش به خواب برود

در حالی که که کودکتان یاد می گیرد که بتواند خودش به خواب برود، این که نیمه های شب به سراغتان بیاید و از شما بخواهد که با او در رختخوابش بخوابید امری طبیعی است. اما هدف این است که به او یاری کنید تمام شب در رختخوابش بخوابد.

به او آرامش ببخشید

سعی نمائید قبل از به خواب رفتن کودک با او خلوت کنید و با گفت و گوئی کوتاه به آنان درباره همه چیز اطمینان خاطر بخشید، که این کار خود در به آرامش رسیدن کودک و ادامه آن در طول خواب یاری فراوان می کند.

نگذارید کودک بترسد

نور خانه را کم کنید. روشن بودن یک چراغ خواب باعث می گردد که وقتی که تنها در تاریکی شب بیدار شد نترسد. اما به یاد داشته باشید که نور زیاد مانع از به خواب رفتن او می گردد. اگر کودکتان ترس های شبانه دارد حقیقت را به او بگویید. کودکتان به شما اعتماد دارد. اگر به او بگویید که هیچ هیولایی وجود ندارد ممکن است باور کند.

ساعات تماشای تلوزیون را کم کنید

هرچه کودک بیشتر تلویزیون تماشا کند، بیشتر در به خواب رفتن مشکل خواهد داشت و احتمال مختل شدن خواب او بیشتر می گردد. بهتر است زمان تعیینی را آن هم در طول روز به تماشای تلوزیون کودک اختصاص دهید.

برای داشتن یک خواب آرام شبانه او را در روز به پارک ببرید

شاید کودکتان در طول روز احتیاج به تحرک و ورزش بیشتری داشته باشد تا شب به خواب برود. اجازه بدهید اواخر بعد از ظهر در پارک بدود تا حسابی خسته گردد.

در آخر باید بدانید ایجاد یک برنامه منظم برای خواب مهم است، اما مهم تر از آن این است که امنیت و عشقی را که لازمه خوابی آرام و خوب است، برایش فراهم کنید.

منبع: setare.com
انتشار: 30 بهمن 1399 بروزرسانی: 30 بهمن 1399 گردآورنده: sargarmi-tafrihi.ir شناسه مطلب: 1191

به "میزان خواب کودک در سنین مختلف" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میزان خواب کودک در سنین مختلف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید