میرزایی: در اردوی کشتی آزاد حضور ندارم اما مشاوره می دهم

به گزارش سرگرمی تفریحی، مربی بدنساز تیم ملی کشتی آزاد تاکید نمود: اگر مربی بدنساز، به عنوان بخشی از تیم حمایتی، در کنار کادر فنی حضور داشته باشد شرایط بهتری بوجود می آید.

میرزایی: در اردوی کشتی آزاد حضور ندارم اما مشاوره می دهم

بهمن میرزایی در گفت وگو با خبرنگاران، درباره اظهارنظر یکی از اعضای کادر فنی کشتی آزاد مبنی بر اینکه وی به عنوان مربی بدنساز در کنار تیم ملی کشتی آزاد است، گفت: بنده به دلیل شرایط شغلی، داخل اردو حضور ندارم اما هر زمان که لازم باشد در مشاوره و برنامه ریزی تمرین در خدمت مربیان عزیز تیم های ملی خواهم بود. در طی حداقل یک دهه گذشته، تیم های ملی کشتی آزاد و فرنگی مربی بدنساز نداشته اند اما از مشاوره علمی افراد دانشگاهی بهره مند شده اند.

او در پاسخ به این سوال که نبود مربی بدنساز در تیم های ملی کشتی خللی در فرایند آماده سازی کشتی گیران ایجاد می نماید یا خیر، گفت: البته اگر مربی بدنساز، به عنوان بخشی از تیم حمایتی، در کنار کادر فنی حضور داشته باشد شرایط بهتری بوجود می آید اما از آنجایی که معمولا کادر فنی با محدودیت نفرات در اعزام، به ویژه در سال المپیک، روبرو است، متاسفانه این اتفاق نمی افتد. مربی بدنساز می تواند در تعامل با کادر فنی در طراحی، نظارت و اجرای دقیق برنامه های آماده سازی سهم قابل توجهی در موفقیت تیم داشته باشد.

عضو کمیته نظارت بر برنامه های آماده سازی تیم های ملی کشتی در پاسخ به این سوال که آیا با این اوصاف مسئولیت مصدومیت احتمالی کشتی گیران تیم ملی را بر عهده می گیرد یا خیر، اظهار کرد: آسیب ورزشی بخشی جدانشدنی از ورزش قهرمانی است. در بسیاری از موارد ممکن است قهرمانان شاخص جهان در بهترین شرایط تمرین و ریکاوری نیز دچار آسیب دیدگی جدی شوند. هر چند که حداقل بخشی از آسیب دیدگی های ورزشی به نحوه تمرین کشتی گیران مرتبط است اما نمی توان به طور قطعی شخص خاصی را مقصر دانست. موارد پزشکی، تغذیه بد و ناکافی، استرس های روانی، الگوهای نادرست تمرینی در کنار بعضی عوامل اجتناب ناپذیر همگی می توانند باعث آسیب ورزشکار شوند. خوشبختانه تا جاییکه اطلاع دارم، با وجود تمرینات پرفشار حجمی در 3 اردوی فاز جنرال قبلی و ادامه آن در اردوی چهارم (اردوی اخیر)، آسیب دیدگی جدی برای کشتی گیران به وجود نیامده است.

مدرس علم تمرین و عضو هیات علمی گروه فیزیولوژی ورزش دانشگاه گیلان در پاسخ به این سوال که آیا عدم حضور مربی بدنساز همانند المپیک قبلی، می تواند باعث تحلیل قوای بعضی کشتی گیران در میدان مبارزه باشد یا خیر، گفت: در میدان عظیمی همچون المپیک مرز بین برد و باخت بسیار باریک است. عوامل بسیار زیادی در تحلیل قوای بدنی و متعاقب آن افت عملکرد ورزشکاران در این میدان عظیم نقش دارند. فقط بخشی از این موضوع به نحوه تمرین و آماده سازی مرتبط است و از نقش سایر عوامل اثرگذار نباید غافل بود. آمادگی فنی، روانی، تاکتیکی و استراتژی مبارزه و زیر شاخه های فراوان مربوط به هر کدام از مولفه های مذکور می تواند نتیجه مسابقه را تحت تاثیر قرار دهد. هر چه سطح مسابقه بالاتر باشد سهم دو مولفه آمادگی روانی و آمادگی تاکتیکی در معین موفقیت کشتی گیر بالاتر خواهد بود. بدون تردید، همه کشتی گیران شرکت نماینده در المپیک در دو مولفه دیگر یعنی آمادگی جسمانی و آمادگی فنی از ویژگی های بالایی برخوردارند. متاسفانه، مشکل در هر کدام از مولفه های غیر مرتبط با آمادگی جسمانی نیز در روز مسابقه به صورت مشکل بدنی نمود پیدا می نماید و نباید آن را به بدنسازی ربط داد. یک ویروس ساده سرماخوردگی، بی خوابی و استرس شب قبل از مسابقه، اختلاف ساعت و عدم سازگاری با شرایط کشور میزبان، بالا بردن بیش از حد نتیجه مسابقه و ... همگی می توانند دلایل افت بدنی ورزشکار باشند.

وی ادامه داد: آمادگی روانی عامل بسیار مهمی در نتیجه مسابقه است. از آنجا که معیار دقیقی برای سنجش و اندازه گیری این عامل کلیدی وجود ندارد، ورزشکاران در هنگام مسابقه به حال خود رها می شوند. هر کشتی گیر ویژگی های ذاتی و درونی منحصر به فردی دارد. بعضی ذاتا شجاع و جنگنده اند. بعضی نیز آرام ترند و در هنگام احتیاج به تحریک و انگیزش بالاتری دارند. هر چند که بعضی از مهارت های روانی آموختنی هستند و احتیاج به یک معلم و روانشناس ورزش احساس می گردد اما به تجربه شاهد بودم که بیشتر سرمربیان تیم ملی در روبروه با شرایط استرسی مسابقه به خوبی ورزشکاران را راهنمایی می نمایند و آقایان محمد بنا و غلامرضا محمدی نیز بخوبی این شرایط را درک می نمایند.

میرزایی در انتها در پاسخ به این سئوال که آیا نحوه تمرینات و بدنسازی در تیم های ملی کشتی به روز و قابل مقایسه با کشورهای صاحب قدرت در کشتی مثل آمریکا و روسیه است یا خیر، گفت: اطمینان دارم اصول علمی در چارچوب تمرینات و چیدمان تک تک جلسات آن رعایت شده است البته اجرای برنامه طراحی شده و مانیتورینگ آن بحث بسیار مهمی است و باید از کشتی گیران به صورت مرتب بازخورد گرفته گردد تا کارآیی تمرینات ارزیابی گردد و اگر ایراداتی وجود دارد رفع گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 26 اسفند 1399 بروزرسانی: 26 اسفند 1399 گردآورنده: sargarmi-tafrihi.ir شناسه مطلب: 1245

به "میرزایی: در اردوی کشتی آزاد حضور ندارم اما مشاوره می دهم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میرزایی: در اردوی کشتی آزاد حضور ندارم اما مشاوره می دهم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید