علت سنگینی سر چیست و چگونه درمان می گردد؟

به گزارش سرگرمی تفریحی، سنگینی سر به دلیل عفونت و سرماخوردگی است اما گاهی بی خوابی هم می تواند باعث بروز آن شود. سنگینی سر با سردرد می تواند خبر از یک بیماری بدهد.

علت سنگینی سر چیست و چگونه درمان می گردد؟

گاهی اوقات بیمار بدون اطلاع از علت بیماری و با احساس سنگینی سر به پزشک مراجعه می نماید. معمولا اکثریت افراد این مشکل را به هنگام سرماخوردگی تجربه نموده اند اما گاهی اوقات سنگین شدن سر دلایل ساده دیگری دارد که اگر آن ها را برطرف کنیم بسیار کمتر با این مشکل روبرو می شویم. برای آگاهی بیشتر با این بیماری و چگونگی درمان آن با ما همراه باشید.

سردرد یک بیماری نیست، بلکه نشانه ای است از طیف متنوعی از بیماری ها که از یک سرماخوردگی ساده آغاز و به امراض جدی مثل تومورهای بدخیم مغزی ختم می شود اما در اغلب موارد منشأ سردرد، می تواند بیماری های خوش خیم و یا میگرن باشد. گشاد شدن عروق داخل و خارج جمجمه، التهاب عروق داخل و خارج جمجمه، عفونت عروق داخل و خارج جمجمه، انقباض ممتد عضلات کاسه سر و گردن، تغییر فشار داخل جمجمه از ساز و کارهای اصلی مکانیسم های سردرد است.

سر سنگین شدن

سنگین شدن سر به تنهایی علامت بیماری خاصی نیست مگر اینکه دلیل آن سردرد باشد. سردردها ممکن است عصبی باشند یا از دسته سردردهای میگرنی باشند و یا به علت اختلالاتی داخل مغز رخ داده باشند. همچنین در صورتی که اختلالات تمرکز و یا حواس پرتی داشته باشید ضروری است به متخصص مراجعه نمایید تا آنالیز های لازم انجام شود. در صورتی که حالات منگی دارید ممکن است این حالت به دلیل سردردهای عصبی باشند که سردردهای عصبی می توانند ریشه افسردگی داشته باشند.

سر سنگینی نوعی گیجی سر است که به صورت احساس سنگینی در سر بیان می شود. شایع ترین دلیل سنگین شدن سر عفونت سرماخوردگی است که در آن مخاط سینوس ملتهب و تخلیه سینوس مختل می شود. سردردهای تنشی و افرادی که مایع مغزی نخاعی آنها کشیده می شود بیشتر دچار این حالت می شوند. بسیاری از مردم سنگینی سر را به دلیل وجود تومور می دانند که این باور نادرست است.

دلایل اصلی سنگینی سر چیست؟

دلیل اصلی در بیشتر مواقع وجود عفونت ها به هنگام سرماخوردگی است اما در برخی موارد استرس ها، اتفاقات ناگوار، آلودگی صوتی، مسائل و گرفتاری های روزمره و ... است. از نظر خوراکی نیز اگر بعد از ناراحتی و استرس و... ترشیجات مصرف شود در این حالت خلط سودا بر طبیعت غالب آمده و فرد دچار حالات مذکور می شود که در نهایت می تواند باعث سنگین شدن سر در فرد شود.

بی خوابی یکی از دلایل اصلی سنگینی سر

گروهی از متخصصان عصب شناسی ایتالیا در تحقیقات خود که در شماره اخیر نشریه علمی ‪ Science‬به چاپ رسید، اعلام کردند که در زمان کم خوابی و یا بی خوابی در درون مغز و بین نرون ها، بیشتر از حد احتیاج پروتئین انباشته می شود که موجب احساس سنگینی سر و کندی فعالیت مغز می شود. این تحقیقات نشان داد که مغز هنگام خواب تمام اطلاعات وارده از روز قبل را طبقه بندی و تنظیم و نیز داده های اضافی را پاک می نماید. مغز انسان در طول روز داده های دریافت شده را انباشته می نماید که با این عمل محل تماس اعصاب موسوم به ‪ synapse‬متورم شده تا قادر به نگهداری داده های دریافتی باشد، اما با توجه به محدود بودن گنجایش مغز بسیاری از این داده ها هنگام خواب پاکسازی می شوند.

روش درمان چیست؟

در این حالت بهترین کار برای درمان مراجعه به پزشک است تا با انجام آزمایشات از عدم وجود بیماری خاص در فرد اطمینان یافته و برای برطرف علایم ناخوشایندی که پیش آمده است دارو تجویز کند. اما به طور کلی کارهایی مثل استراحت در مکان های تاریک و بی سر و صدا و دوری از استرس می تواند از شدت آن کم کند.

گروه سلامت خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 9 آذر 1399 بروزرسانی: 9 آذر 1399 گردآورنده: sargarmi-tafrihi.ir شناسه مطلب: 1037

به "علت سنگینی سر چیست و چگونه درمان می گردد؟" امتیاز دهید

8 کاربر به "علت سنگینی سر چیست و چگونه درمان می گردد؟" امتیاز داده اند | 2.5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت سنگینی سر چیست و چگونه درمان می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید