تصویر پانوراما 1، 8 گیگاپیکسلی مریخ نورد کنجکاوی از سیاره سرخ

به گزارش سرگرمی تفریحی، مریخ نورد کنجکاوی (Curiosity) ناسا دقیق ترین تصویر خود را از سیاره سرخ منظومه شمسی ثبت کرد. تصویری پانوراما با رزولوشن 1/8 گیگاپیکسل.

تصویر پانوراما 1، 8 گیگاپیکسلی مریخ نورد کنجکاوی از سیاره سرخ

مریخ نورد کنجکاوی این تصویر را از منطقه ای در دامنه های کوه شارپ ثبت نموده است. ناحیه ای از مریخ که کنجکاوی در ماه های اخیر مشغول کاوش آن بوده است.

این تصویر از ترکیب بیش از هزار عکس ایجاد شده است. کنجکاوی برای ثبت فریم های این تصویر پانوراما بیش از شش ساعت و نیم مشغول عکاسی بود که در طول چهار روز به انجام رسید. برای کنترل نور در تصویر نهایی زمان بندی به گونه ای اجرا شده بود که تصویربرداری هر روز بین لحظه ظهر تا ساعت 2 بعد از ظهر (به وقت مریخ) انجام گردد.

مریخ نورد کنجکاوی در اواخر ماه نوامبر مشغول انجام این پروژه بود. درست زمانی که تعداد زیادی از افراد تیم ماموریت کنجکاوی برای تعطیلات عید شکرگزاری در محل کار حاضر نبودند. به این ترتیب فرصت مناسبی پیش آمد تا با برنامه ریزی قبلی کنجکاوی ثبت این تصویر و چند فعالیت دیگر را به انجام برساند.

ناسا امروز یک تصویر پانورامای دیگر را نیز از سیاره مریخ منتشر کرد. تصویر زیر با یکی دیگر از ابزارهای تصویربرداری کنجکاوی ثبت شده و رزولوشن اصلی آن حدود 650 مگاپیکسل است.

مریخ نورد کنجکاوی در سال 2012 بر سطح مریخ فرود آمد. پروژه ای 2/5 میلیارد دلاری که با هدف آنالیز شرایط مریخ برای پشتیبانی از حیات میکروبی در گذشته به سیاره سرخ اعزام شد. پژوهش هایی که نتیجه داد و در نهایت شواهدی یافت شد که نشان می داد این منطقه از مریخ در گذشته میزبان یک دریاچه زیست پذیر بوده که احتمالا برای مدتی طولانی شرایط پشتیبانی از حیات را داشته است.

تنها چند ماه دیگر مریخ نورد بعدی ناسا نیز به سیاره مریخ اعزام خواهد شد. مریخ نورد مارس 2020، که به زودی نام جدیدی برای آن اعلام خواهد شد، در اوایل سال 2021 بر سطح سیاره سرخ فرود خواهد آمد تا دانشمندان بتوانند با ابزاری به روز به کاوش سیاره مریخ ادامه دهند.

نسخه باکیفیت این تصاویر و همچنین نسخه واقعیت مجازی (VR) را می توانید در این جا مشاهده کنید.

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 3 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sargarmi-tafrihi.ir شناسه مطلب: 580

به "تصویر پانوراما 1، 8 گیگاپیکسلی مریخ نورد کنجکاوی از سیاره سرخ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصویر پانوراما 1، 8 گیگاپیکسلی مریخ نورد کنجکاوی از سیاره سرخ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید