تامین مالی پروژه های ساخت مسکن از بورس ممکن است؟

به گزارش سرگرمی تفریحی، به گزارش خبرنگاران، مهدی سوری کارشناس بازار سرمایه در رابطه با روش های تامین مالی بخش مسکن از بازار سرمایه گفت: مخاطب بخش زمین و ساختمان در بازار سرمایه با مخاطب سهام فرق دارد، اگر بخواهیم و بتوانیم تامین مالی پروژه های سرمایه گذاری مسکن را از بازار سرمایه انجام دهیم، باید بگوییم که در این شرایط بورس یک مکانیزم شفاف برای خرید و فروش در این امر محسوب می شود.

تامین مالی پروژه های ساخت مسکن از بورس ممکن است؟

این کارشناس بازار سرمایه مطرح کرد: صندوق زمین و ساختمان می تواند برای کسانی که خرید و فروش ملک برایشان مجذوب کننده است، اما توان سرمایه گذاری مستقیم در ملک را ندارند مناسب باشد، ولی این اطمینان باید ایجاد شود که هر کسی که از بازار های مالی تامین مالی می کند باید ارزشی خلق کند و این ارزش خلق شده را با سرمایه گذاران سهیم شود. مسئله ای که در حوزه تامین مالی دولت نداریم، چرا که دولت پول را از بازار سرمایه برمی داشت و آن را خرج می کرد و در عوض آن ارزشی خلق نمی کرد.

وی در رابطه با امکان پذیر بودن تامین مالی بخش مسکن از بازار سرمایه با توجه به کاهش اعتماد عمومی به آن گفت: هر کسی که می خواهد از این بازار تامین مالی کند باید مشخص کند که چه ارزشی خلق می کند تا باعث شود جریان ورودی پول از خروجی آن بیشتر شود، در آن صورت هیچ مسئله ای وجود نخواهد داشت. بنابراین سهامداران با کلیت این ابزارها مسئله ای ندارند و جزئیات آن که به چه صورتی پیاده خواهد شد، اهمیت دارد. اگر صندوق زمین و ساختمان درست پیاده شود می تواند منابع جدیدی را به بازار سرمایه جذب کند واگر بد پیاده شود همین منایع موجود را از بین می برد.

سوری به این پرسش که آیا سهامدار ان حقیقی با این شرایط بازار تمایلی به صندوق های زمین و ساختمان نشان می دهند؟ پاسخ داد: شرایط بازار سرمایه در این امر مطرح نیست و سرمایه گذاری بر روی ملک در کشور ما از مطلوبیت بالایی برخورد دار بوده و تفاوتی نمی کند که از چه طریقی این امر صورت بگیرد، البته باید به این امر که بازار سرمایه کشور ما صندوق زمین و ساختمان فعال نداشته اشاره کنیم.

وی مطرح کرد: میزان تمایل سهامدارن به استقبال از صندوق زمین و ساختمان به شرایط بورس ربطی ندارد، بلکه به فرد یا ارگانی که قرار است این کار را انجام دهد مربوط می شود. اگر ارگان یا فردی که متولی این کار می شود، مورد اعتماد سهامداران باشد می تواند سرمایه های مردم را به سمت خود جمع کند.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: با توجه به گفته ها فرض کنید ابزاری در بازار سرمایه ایجاد شده که متولی آن دولت است و چون مردم به دولت در شرایط فعلی اعتماد ندارند، خریدار آن نیز نیستند و به این ابزار یعنی صندوق زمین یا ساختمان تمایلی نشان نمی دهند. در این شرایط اگر دولت سایر صندوق های سرمایه گذاری را مکلف به خرید بکند در این صورت این ابزار به شکل مخربی در می آید، اما اگر ابزاری تعریف کنند که در حالت اختیار نیز مجذوب کننده باشد مناسب است و مورد اقبال مردم نیز قرار می گیرد. این امر برای تمامی ابزارها و حتی صندوق زمین و ساختمان نیز صادق است.

منبع: خبرنگاران

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 24 آذر 1400 بروزرسانی: 24 آذر 1400 گردآورنده: sargarmi-tafrihi.ir شناسه مطلب: 1635

به "تامین مالی پروژه های ساخت مسکن از بورس ممکن است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تامین مالی پروژه های ساخت مسکن از بورس ممکن است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید