بورس؛ پناه سرمایه های خرد مردم

به گزارش سرگرمی تفریحی، سید مرتضی احمدپور - تبریز- خبرنگار:بازار سرمایه یکی از راهکارهای تامین مالی شرکت ها و کارخانجات بزرگ برای ادامه حیات است. در شرایطی که فعالان مالی از پرداخت نشدن تسهیلات بانکی گله مند هستند، خرید و فروش سهام این شرکت ها در بازار سرمایه و بورس می تواند به عنوان عاملی برای رونق فراوری این شرکت ها باشد. تشکیل بازار بورس در کشور قدمتی 50 ساله دارد

بورس؛ پناه سرمایه های خرد مردم

تبریز هم طی 16 سال گذشته توانست دومین بورس منطقه ای را در این شهر میزبانی کند. بازاری که از سال 82 فراز و فرود زیادی را شاهد بوده و در نهایت در سال های اخیر این بازار توانسته است اعتماد سرمایه گذاران را کسب کند و در سال های 95 تا 98 روند ریالی معاملات رشد شتابانی را شاهد بوده است. در چنین شرایطی اساتید و صاحب نظران اقتصادی معتقدند بازار بورس می تواند نقش بیشتری در تامین اقتصادی فراوری در استان داشته باشد. خبرنگاران در گزارشی به آنالیز این راهکارها و موانع موجود پرداخته است.

  • چالش های سه گانه سرمایه گذاری در بورس

کارشناس بازار سرمایه و یکی از مدیران شرکت های کارگزاری در تبریز با اشاره به وضعیت سرمایه گذاری شهروندان در بازار بورس می گوید: در کل بازار بورس کشور 12 میلیون کد سهامداری حقیقی و حقوقی وجود دارد که حدود 15 درصد کل جمعیت کشور را شامل می گردد؛ اما از این تعداد حدود 50 درصد غیرفعالند و وضعیت استان نیز تابعی از کل کشور است. بنابراین به نظر می رسد با وجود سرمایه گذاری های اجرا شده و رشد خرید و فروش بورس در استان، ظرفیت های زیادی برای سرمایه گذاری وجود دارد.

حجت عمادی با اشاره به چالش های سه گانه سرمایه گذاری در بورس از نگاه شهروندان می گوید: با آنالیز های اجرا شده معین شده که میزان بازدهی، میزان ریسک در بورس و میزان اطلاعات و آگاهی از بازار بورس 3 چالش مهم این بازار هستند که در این بین کمبود آگاهی و اطلاعات و دسترسی نامناسب به بازار و اطلاعات موجب شده تا خرید و فروش سهام مانند خرید و فروش طلا همه گیر نگردد. وی تاکید می نماید: از نگاه 50 درصد سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی استان نبود اطلاعات شفاف و عدم دسترسی مناسب به اطلاعات شرکت ها مانع حضور آنان در بازار سرمایه می گردد و 34 درصد نیز از بازدهی این بازار اطمینان ندارند. نکته جالب این که تنها 16 درصد ریسک بالا را مانع سرمایه گذاری دانسته اند؛ یعنی این که اگر اطلاعات کافی در اختیار سرمایه گذاران باشد آنان حاضر به پذیرفتن ریسک بازار هستند.

  • ارجحیت بازار سرمایه نسبت به بازارهای موازی

رئیس دانشکده اقتصاد و مدیریت دانشگاه تبریز هم با بیان این که رشد بازار بورس در سال های گذشته نباید تنها با آمار و ارقام ریالی آنالیز گردد، اظهار می نماید: در سال های اخیر ارزش پول کاهش بسیار داشته، بنابراین از نظر ارزش پولی و با آنالیز عامل ارزش زمانی پول، میزان سرمایه گذاری در بورس افزایش نداشته است. علیرضا فضل زاده ادامه می دهد: البته در این میان ارجحیت بازار سرمایه نسبت به بازارهای موازی نباید نادیده گرفته گردد. به عنوان مثال، ارزش پولی که در بانک سپرده گذاری شده و سود معینی به آن داده شده در سال های اخیر نسبت به بورس رشد بسیار کمتری داشته است؛ اما در مقایسه با ارزش ریالی در بازارهای اقتصادی رشد چندان محسوس نبوده است.

وی تاکید می نماید: احتیاج به راهنمایی سرمایه گذاری به بورس در استان با توجه به ثروت های خرد و حجم قابل توجهی از طلا که در منازل و مغازه ها وجود دارد و با توجه به ریسک نگهداری طلا و پول در منازل و عدم نقش آفرینی طلاهای خانگی در اقتصاد، بیشتر خود را نشان می دهد. فضل زاده عنوان می نماید: از سوی دیگر با اشباع بازارهای موازی مانند خودرو، مسکن، طلا و ارز روبرو هستیم و این بازارها دیگر برای سرمایه گذاران خرد، سوددهی ندارد. بر همین اساس میزان خرید و فروش سهام بیشتر شده است. بر این اساس دولت برای افزایش سرمایه گذاری در بورس باید از یکسو شفافیت اطلاعات اقتصادی شرکت ها را بیشتر کند و از سوی دیگر آموزش های لازم و فرهنگ سازی به شهروندان را توسعه دهد. بعضی رشته های دانشگاهی مرتبط با بورس باید 20 سال قبل در کشور راه اندازی می شد اما در یکی، دو سال گذشته این رشته ها ایجاد شده است.

  • افزایش خرید و فروش سهام

رئیس تالار بورس منطقه ای آذربایجان شرقی با بیان این که این بازار در استان شناخته شده تر شده است، می گوید: بورس توانسته است سرمایه های سرگردان شهروندان استان را به خود جذب کند، به نحوی که میزان خرید و فروش در بازار بورس استان از سال 95 تاکنون روند صعودی داشته و از 1400 میلیارد تومان خرید و فروش در سال 95 به 3300 هزار میلیارد تومان آن هم تنها در 5 ماه امسال رسیده است. هنوز عملکرد خرید و فروش 7 ماه آینده بر این میزان افزوده نشده و قطعا رقم بالاتری از خرید و فروش سهام را شاهد خواهیم بود.

امین عابدینی بیان می نماید: بازدهی بورس برای سرمایه گذاران آذربایجان شرقی 59 درصد بوده و رشد بالای 200 درصدی در خرید و فروش ها ثبت شده است. در حال حاضر 40 شرکت کارگزاری با شفافیت کامل برای سهامداران حقیقی و حقوقی، خرید و فروش سهام انجام می دهند. وی با بیان این که بخشی از شفافیت اطلاعات شرکت ها و شفافیت خرید و فروش های غیربورسی که در ارزش سهام موثر است خارج از بازار سرمایه صورت می گیرد، تاکید می نماید: سازمان هایی مانند صنعت، معدن و تجارت باید در این زمینه شفافیت اطلاع رسانی را بر عهده بگیرند. برای افزایش آگاهی شهروندان در خصوص بورس چندین آکادمی در تبریز مجوز دریافت نموده اند و به شهروندان در قالب دوره های کوتاه مدت آموزش می دهند.

همچنین مسابقات لیگ ستارگان بورس با هدف افزایش اطلاعات سرمایه گذاری در بورس برگزار می گردد. این مسئول اظهار می نماید: باید توجه داشت که قدمت بازارهای سرمایه در دنیا حدود 500 سال است اما در کشور ما تنها 53 سال است که بورس ایجاد شده. در آذربایجان شرقی هم این زمان کمتر از 20 سال می گذرد و طبیعی است که فاصله هایی میان رفتارهای صحیح سرمایه گذاری وجود داشته باشد و به زمان و ایجاد ظرفیت های علمی و فرهنگ سازی بین بخشی احتیاج داریم.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 25 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sargarmi-tafrihi.ir شناسه مطلب: 159

به "بورس؛ پناه سرمایه های خرد مردم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بورس؛ پناه سرمایه های خرد مردم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید