باغ فین و موضوع درختان کهن سال

به گزارش سرگرمی تفریحی، اخیراً مطلبی با عنوان چنار 220 سالۀ فتحعلی شاهی باغ فین بریده شد به قلم دکتر محمد مشهدی نوش آبادی توسط رسانه های آن لاین و شبکه های اجتماعی هم رسانی شده است.

باغ فین و موضوع درختان کهن سال

جهت دریافت خدمات طراحی بیرونی ویلا با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

شورای راهبری باغ فین کاشان در خصوص این مطلب و ضمن احترام به نویسنده و به همۀ کسانی که از سر دلسوزی مطلب یادشده را دنبال نموده اند خاطرنشان می سازد، باغ فین به عنوان یک محوطۀ میراث جهانی دارای برنامه های معین و از پیش معین شده برای مدیریت این اثر تاریخی ارزشمند است. این برنامه در طول حدود شش سال گذشته با راهنمایی شورای راهبردی و با بهره گیری از توان علمی متخصصان مرتبط، برنامه های مهم و متفاوتی را در باغ و پس از قرارگیری آن در فهرست میراث جهانی به انجام رسانده است.

بازکاشت بخشی از درختان حذف شده در نیمۀ دهۀ 80، حذف چمن از سطح کرت ها در جهت بازیابی بافت گیاهی اصیل تر باغ و کاشت حدود 150 اصله درختان مثمر برای بازسازی شرایط کرت ها و البته تهیه و تصویب و ابلاغ حرایم حفاظتی باغ که برنامه ای جامع برای جلوگیری از توسعه های شهری ناهنجار پیرامون باغ است ازجملۀ این اقدامات اند. باوجوداین، باغ فین همانند هرباغ تاریخی دیگری وابسته به حضور درختان و سایر گیاهان است. این عناصر زنده و میرا هستند و گاه به دلایل مختلف به انواع بیماری ها مبتلا می شوند و یا در معرض آسیب های فیزیولوژیک قرار می گیرند.

به دلایلی که برای ما کاملاً شناخته شده نیست و احتمالاً می تواند ناشی از ایجاد تغییرات وسیع در شرایط اکولوژیک منطقۀ فین در اثر توسعه های ناموزون شهری دو دهۀ اخیر باشد، هراز گاهی مشکلاتی ایجاد می گردد؛ از جمله درختان چنار از حدود سال 1391 با بیماری ناشی از قارچ ناتراسیا دست به گریبان بوده اند.

پیشرفت این بیماری اگرچه با بهره گیری از مشاوران گیاه پزشکی تحت کنترل بوده، اما در خصوص درخت حذف شده درمان جوابگو نبوده است. امکان گسترش آلودگی ناشی از قارچ، تأثیر مستقیم بیماری بر خشکیدگی ریشه و بخش تحتانی درخت در کنار ضعف فیزیولوژیک ناشی از پوسیدگی درون چوب که در عکسهای تهیه شده از این درخت دیده می گردد، بعد از مدت ها آنالیز و پایش ازجمله مطالعات مشاوران علمی مجموعه، حذف درخت یادشده را به گزینۀ اصلی تبدیل کرد.

این اقدام ما را هم اندوهگین نموده است. با وجود این، حفاظت از یک محدودۀ تاریخی گاه نیازمند اقداماتی این چنین است. شورای راهبردی باغ فین و پایگاه میراث جهانی باغ های ایرانی ضمن قدردانی از همۀ نگرانی های ابراز شده، خاطرنشان می نماید که باغ براساس برنامۀ مدیریت مصوب و براساس منشور حفاظت از باغ های تاریخی تحت حفاظت است و برنامه های مستمر بازکاشت بخش های آسیب دیده همیشه در مرکز توجه قرار دارند.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 30 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sargarmi-tafrihi.ir شناسه مطلب: 709

به "باغ فین و موضوع درختان کهن سال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باغ فین و موضوع درختان کهن سال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید