بازنگری قوانین استخراج رمزارز باید در جهت تسهیل این صنعت باشد

به گزارش سرگرمی تفریحی، بتازگی رئیس جمهوری اعلام کرده است مقررات استخراج رمزارزها نیاز به بازنگری دارد. در این راستا روزنامه ایران به سراغ کارشناسان حوزه استخراج رمزارز رفته است تا نظر آنها را در خصوص این بازنگری جویا شود.

بازنگری قوانین استخراج رمزارز باید در جهت تسهیل این صنعت باشد

بازنگری در جهت توسعه

محمدرضا شرفی عضو کارگروه بلاکچین کمیسیون فاوا اتاق ایران و عضو انجمن زنجیره بلوک اعتقاد دارد کلمه بازنگری می تواند شامل هر دو وجه ایجاد محدودیت یا تسهیل در راستا فعالیت و توسعه باشد، از این رو باید دید که کدام وجه را مسئولان مربوطه مد نظر دارند.

شرفی گفت: در بسیاری ابعاد بهره گیری از فناوری بلاکچین و استخراج رمزارز در صنعت و اقتصاد نیازمند بازنگری است ولی ابتدا باید هدف و رویکرد حاکمیت تعیین شود. چنانچه رویکرد بهره گیری از این فناوری در جهت توسعه کشور باشد، برای رفع آسیب ها و تدوین راستای جامع و پویا امکان بازنگری وجود دارد ولی اگر مانند گذشته هدف ایجاد محدودیت بیشتر و اصرار بر تکرار اشتباهات با بهره گیری از روش های آزمون و خطا باشد، کماکان شاهد نابودی بیشتر منابع و منافع کشور در این راستا خواهیم بود.

وی افزود: از جمله قوانینی که در این صنعت نیاز به بازنگری دارد، تعرفه حامل های انرژی در صنعت استخراج و شیوه اخذ سهم کشور از هر فعالیت اقتصادی است به خصوص که بدعتی در استفاده از برخی واژگان مانند واژه صادرات و صادرات به اتباع کشور با میانگین نرخ صادراتی ایجاد شده که باید در این واژه ها بازنگری صورت بگیرد.

شرفی در ادامه گفت: در سه سال گذشته با انجام کار کارشناسی و خرد جمعی چندین پیشنهاد مکتوب (بهره گیری از ظرفیت های مازاد تولید برق و گاز در کنار بهینه سازی مصرف انرژی، مدیریت هوشمند منابع ملی با اولویت منافع ملی، توسعه زیرساخت های تولید، انتقال و توزیع برق کشور، توسعه زیرساخت های تولید برق تجدیدپذیر با بهره گیری از ظرفیت های صنعت استخراج و در کل برای بهره گیری مناسب از فرصت های فناوری بلاکچین و ...) برای بهره گیری از فناوری بلاک چین و استخراج رمزارز و شناسایی فرصت ها و بعضا ساز وکار تبدیل آسیب های احتاقتصادی به فرصت به مسئولان مربوطه آن ارائه شد ولی به پیشنهادها توجهی نشد به همین دلیل نه تنها شاهد عدم برخورداری کشور از منافع این فناوری بودیم، بلکه در بسیاری موارد شاهد بروز چالش ها و وارد آمدن صدماتی بر پیکر اقتصاد و صنعت کشور بودیم.

وی با بیان اینکه به ظاهر وزارتخانه های صمت و نیرو درگیر مقوله صنعت استخراج هستند، گفت: ولی در واقع بیش از 10 نهاد در این حوزه تصمیم ساز هستند و تعدد نهادهای تصمیم ساز و تصمیمات فوری و بدون برنامه و غیرکارشناسی از موانع توسعه این صنعت است که نتیجه ای جز سلب اعتماد عمومی و القای عدم ثبات در امنیت سرمایه، در بر ندارد. از سوی دیگر نهادها قوانین را تفسیر می کنند و این نیز به این صنعت لطمه وارد کرده است.

این فعال در ادامه گفت: برای توسعه صنعتی و هدایت آن باید رویکرد تنبیه و تشویق در نظر گرفت ولی تا به امروز درباره این صنعت تنها شاهد رویکردهای سلبی و تنبیهی بودیم و چنین رویکردی کارآمد نبوده و آسیب های هنگفت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی بسیاری را به همراه داشته و خواهد داشت. اقدام ها و قوانین سلبی در زمانی که راستا و فرصتی برابر برای آحاد مردم متقاضی برای مشارکت در این صنعت ایجاد نکند، فعالیت ها را زیرزمینی می کند

در پی تمهیدات درست

امید علوی رئیس هیأت مدیره انجمن نوآوران زنجیره بلوک (انجمن بلاکچین) نیز دستور رئیس جمهوری برای بازنگری در قوانین صنعت استخراج رمزارز را به فال نیک گرفت و گفت: امیدوارم حال که رئیس جمهوری دستور بازنگری در قوانین این صنعت را داده اند وزرا تمهیدات درستی درنظر بگیرند.

علوی افزود: قوانین ضعیف و نادرست برای این صنعت باعث می شود همان طور که در دو سال گذشته استخراج رمزارز زیرزمینی شد کماکان ادامه یابد، چرا که اگر قوانین درستی در این حوزه تدوین نشود و برخوردهای سلبی صورت بگیرد صنعت استخراج رمزارز کماکان به صورت زیرزمینی به کار خود ادامه خواهد داد از این رو با تدوین قوانین درست و دوری از برخوردهای سلبی است که باعث می شود این صنعت قانونمند فعالیت کند.

به گفته این فعال صنعت استخراج رمزارز در شرایط خوبی به سر نمی برد و با اینکه خیلی از فعالان مجوز تأسیس دریافت کرده اند ولی هنوز نتوانسته اند پروانه بهره برداری دریافت کنند، این در حالی است که بسیاری از فعالان سرمایه گذاری کرده و تجهیزات تهیه کرده و مزرعه قانونی راه اندازی کرده اند.

به باور علوی، آنقدر شرایط را برای فعالیت قانونی فعالان این صنعت سخت کرده اند که آنها امکان فعالیت ندارند از این رو فعالیت زیرزمینی رونق گرفته و تبعات منفی دربردارد از این رو امیدواریم با بازنگری، فعالیت ها قانونمند شده و روال شفافی بگیرد.

تعرفه های نامعقول

افشین آشوری رئیس کمیسیون استخراج رمزارز و بلاکچین نظام صنفی رایانه ای کشور نیز معتقد است؛ مصوبه هیأت وزیران که در دولت تدبیر و امید در 13 مردادماه سال 98 صنعت استخراج رمزارز را قانونی شناخت؛ اتفاق خوبی بود ولی وزارت نیرو به دلیل تعیین تعرفه نامعقول درست در زمان طلایی با فرصت سوزی، این صنعت را در نطفه خفه کرد و فعالیت این صعنت را به سمت زیرزمینی شدن سوق داد.

آشوری با بیان اینکه مهمترین موضوعی که باید بازنگری شود، تصویب معقول نرخ گاز است، گفت: نامعقول بودن نرخ گاز باعث شده که در این صنعت سرمایه گذاری صورت نگیرد. دولت باید تعرفه گاز را برای نیروگاه های خود تأمین برق مطابق با دیگر صنایع محاسبه کند تا تولید برق و استخراج رمزارز مقرون به صرفه شود.

به گفته وی، پیشنهاد کمیسیون استخراج رمزارز و بلاکچین نظام صنفی رایانه ای کشور به دولت این است که 15 منطقه برای واحدهای استخراج رمزارز در شهرک های صنعتی و واحدهای صنعتی در کنار نیروگاه های خود در نظر بگیرند تا بهانه ای برای تعطیلی کارخانه ها در واحدهای صنعتی هم نباشد. به اعتقاد آشوری باید تعهد ارزی معقولی هم برای فعالان استخراج رمزارز در نظر بگیرند تا آنها ارز را به چرخه اقتصادی بازگردانند به عبارتی برای تولید 30هزار مترمکعب برق و مصرف در استخراج رمزارز، 50 میلیون دلار تعهد ارزی نیمایی دریافت کنند.

آشوری افزود: قیمت گاز تعیین شده نیز برای سرمایه گذاری در صنعت استخراج رمزارز مقرون به صرفه نیست. ابتدا قیمت را 2 هزار تومان و بعد 3 هزار تومان یعنی 70 درصد قیمت صادراتی تعیین کردند و این تعرفه نامعقول به این صنعت ضربه زد و آن را زیرزمینی کرد. به گفته این مسئول، خوراک اصلی صنعت استخراج رمزارز برق است و برای اینکه بخش خصوصی یک مگاوات برق در نیروگاه خودتأمین تولید کند باید 700 هزار دلار هزینه کند و با تعرفه بالا این سرمایه گذاری بازگشت سرمایه نخواهد داشت.

به باور وی، صنعت رمزارز که صنعت نوظهوری است لکوموتیو اقتصاد دیجیتال است و بلاکچین انقلاب صنعتی چهارم محسوب می شود و باید با فراهم کردن بستر برای صنعتگران جوان آن از فرصت های به جای مانده برای استفاده از این صنعت استفاده کرد و نباید فضای کسب و کار جوانان در این عرصه را به ادامه فعالیت زیرزمینی سوق داد.

آشوری در ادامه گفت: همان طور که گفته شد تنها راه هدایت این صنعت به سمت فعالیت قانونی فراهم کردن شرایط برای تولید برق از طریق نیروگاه های خودتأمین است و این می تواند از طریق گاز ونتی که در طول چند ماه از سال هدر می رود گاز را به ثروت و ارزش افزوده تبدیل کرد و نه تنها درآمد تولید ناخالص ملی را به میزان یک میلیارد دلار افزایش داد بلکه برای 15 هزار نفر به صورت مستقیم و 50 هزار نفر به صورت غیرمستقیم اشتغالزایی کرد. وی افزود: پیشنهاد می کنیم 400 هزار مترمربع گاز را برای این صنعت با قیمت معقول اختصاص دهند تا از طریق نیروگاه های خودتأمین به برق صنعت استخراج رمزارز تبدیل شود به این ترتیب پیش بینی می شود حدود 20 تا 30هزار میلیارد تومان برای توسعه این صنعت سرمایه گذاری شود و اگر این اتفاق بیفتد 1500 مگاوات نیز به ظرفیت برق نیروگاهی کشور هم اضافه می شود.

به گفته آشوری اگر این اتفاق رقم بخورد درآمد گازی با تعرفه معقول 2هزار تا 2500میلیارد تومان نقد در سال خواهد بود.

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 18 آبان 1400 بروزرسانی: 18 آبان 1400 گردآورنده: sargarmi-tafrihi.ir شناسه مطلب: 1600

به "بازنگری قوانین استخراج رمزارز باید در جهت تسهیل این صنعت باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازنگری قوانین استخراج رمزارز باید در جهت تسهیل این صنعت باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید