این جوهر رنگ شی را تغییر می دهد

به گزارش سرگرمی تفریحی به نقل از انگجت، گروهی از محققان آزمایشگاه CSAIL دانشگاه MIT جوهر جدید و قابل برنامه ریزی ابداع نموده اند که سبب می گردد رنگ کالاها تغییر کند. این جوهر PhotoChromeleon نام دارد و تحت اشعه مافوق بنفش رنگ یا طرح روی هر شی را تغییر می دهد.

این جوهر رنگ شی را تغییر می دهد

برای این منظور محققان CSAIL رنگ های یشمی، نوعی قرمز و زرد فتوکرومیک را در یک محلول ترکیب و آن را روی اشیای مختلف از کفش گرفته تا خودرو، قاب موبایل و اسباب بازی اسپری کردند.

شی که پوششی از این رنگ داشت را همراه پروژکتور و نور مافوق بنفش درون جعبه ای قرار دادند. کاربران رنگ یا الگوی مورد نظر خود را در یک برنامه وارد کردند که با استفاده از نور مافوق بنفش رنگ های مختلف را فعال یا غیر فعال می نماید. این رنگ ها در نور طبیعی نیز ماندگار هستند و اگر فرد از طرح راضی نباشد، می تواند با یاری نور مافوق بنفش آن را پاک و دوباره طراحی کند.

این فرایند برای یک کفش یا مدلی کوچک از یک خودرو بین 15تا 40 دقیقه طول می کشد.

مولف ارشد این تحقیق می گوید: این نوع مخصوص از رنگ فرایند فراوری کالاها را بهبود می دهد و از میزان زباله ها می کاهد. کاربران می توانند محصولات شخصی خود و ظاهر آنها را هر روز به دلخواه خود تغییر دهند و نیازی نیست یک شی را در دفعات متوالی در رنگ ها و استایل های مختلف بخرند.

البته محققان باید کیفیت رنگ ها را ارتقا دهند اما شرکت فورد که در این پروژه همکاری نموده تمایل به استفاده از این جوهر را دارد. این شرکت امیدوار است در آینده هزینه و مدت زمان فراوری قطعات خودرو را بکاهد و در این جهت جوهر مذکور می تواند به فراوری قطعاتی با چند رنگ یاری یا دوام رنگ را بیشتر کند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 21 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sargarmi-tafrihi.ir شناسه مطلب: 143

به "این جوهر رنگ شی را تغییر می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این جوهر رنگ شی را تغییر می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید