افزایش راندمان نیروگاه های حرارتی

به گزارش سرگرمی تفریحی، تهران (پانا) - مدیرعامل شرکت مادرتخصصی فراوری نیروی برق حرارتی، گفت راندمان نیروگاه های حرارتی کشور برای نخستین بار با رشد 0.4 درصدی در تاریخ صنعت برق ایران به رقم 39 درصد افزایش یافت.

افزایش راندمان نیروگاه های حرارتی

به گزارش وزارت نیرو، محسن طرزطلب، مدیرعامل شرکت مادرتخصصی فراوری نیروی برق حرارتی گفت: راندمان نیروگاه های حرارتی ایران سال گذشته با رشد بیش از 0.4 درصد از 38.56 درصد به 39 درصد افزایش یافته است؛ رقمی که بیشترین میزان افزایش سالانه راندمان نیروگاه های حرارتی ظرف 8 سال اخیر بوده و موجب کاهش مصرف 846 میلیون مترمکعب / لیتر سوخت معادل در سال 99 شده است.

وی با تاکید بر اینکه افزایش 0.4 درصدی راندمان نیروگاه ها بیش از یک درصد صرفه جویی سالانه سوخت مصرفی نیروگاه ها را به دنبال داشته است، تاکید نمود: صرفه جویی سالانه سوخت موجب ارزش اضافه نموده و حفظ سرمایه ملی می گردد، بر این اساس اقدامات منجر به افزایش راندمان با حمایت ها و مشوق های دیده شده در ضوابط، مقررات و قوانین بالادستی از مهمترین اهداف این شرکت است.

طرزطلب یکی از عوامل مهم دست یابی به راندمان یاد شده را اجرای کامل برنامه تعمیرات واحدهای نیروگاهی دانست و اضافه نمود: واحدها در طول بهره برداری گاهی دچار اشکالاتی می شوند که می تواند بر راندمان آن ها تأثیرگذار باشد که این محدودیت ها در زمان اجرای برنامه تعمیرات واحدها مرتفع شده و کاهش راندمان واحدها جبران می گردد. بر همین اساس با آنالیز دقیق و تدوین استراتژی نظام نگهداری و تعمیرات واحدهای نیروگاهی و همچنین انجام به موقع بازدیدهای دوره ای و برنامه تعمیراتی اشکالات ایجاد شده در دوره بهره برداری از واحدها برطرف شده و این اقدام علاوه بر برطرف محدودیت های فراوری، افزایش راندمان واحدها را در پی دارد.

این مقام مسئول با اشاره به نقش احداث بخش بخار نیروگاه های سیکل ترکیبی در دست یابی به راندمان 39 درصدی، گفت: راندمان واحدهای گازی عظیم به طور متوسط 31 درصد است که با احداث واحد بخار متصل به آن ها و تکمیل بلوک سیکل ترکیبی، راندمان مجموعه به بیش از 45 درصد افزایش می یابد. به همین دلیل سال گذشته در مجموع یک هزار و 936 مگاوات بلوک سیکل ترکیبی به ظرفیت شبکه سراسری برق کشور اضافه شده است.

طرزطلب به اجرای برنامه ارتقای واحدهای گازی V94.2 اشاره نمود وادامه داد: اجرای عملیات ارتقا بر روی این واحدهای گازی همزمان با تعمیرات اساسی واحدها، باعث افزایش 10 مگاوات در توان فراوریی و 1.0 درصد افزایش راندمان برای هر واحد شده است.

مدیرعامل شرکت برق حرارتی تاکید نمود: افزایش بهره وری واحدهای نیروگاهی، کاهش میزان سوخت مصرفی و استفاده بهینه از سوخت تخصیص یافته به نیروگاه های حرارتی کشور از جمله مهم ترین مزایای افزایش راندمان نیروگاه های حرارتی است.

طرزطلب با اشاره به برنامه های این شرکت به منظور افزایش راندمان نیروگاه های حرارتی کشور، گفت: جهت گیری به سمت نیروگاه های چرخه ترکیبی با بازدهی بالا و آلایندگی کمتر با توجه به پیشرفت تکنولوژی و ساخت داخل تجهیزات این نوع نیروگاه ها، برنامه ریزی و اجرای کامل برنامه تعمیرات واحدهای نیروگاهی و تبدیل واحدهای گازی سیکل باز به واحدهای سیکل ترکیبی از جمله برنامه های صنعت برق حرارتی برای ارتقای راندمان واحدهای فراوری برق حرارتی است.

وی تاکید نمود: بازنشسته کردن واحدهای فرسوده و با راندمان پایین، ارتقای بهره وری در فعالیت ها و مشارکت بیشتر بخش خصوصی، استفاده بیشتر از تکنولوژی روز جهان و هماهنگی و همکاری با شرکت مدیریت شبکه برق ایران در جهت آرایش بهینه فراوری نیز از دیگر برنامه هایش است که مجموعه برق حرارتی برای افزایش راندمان نیروگاه های حرارتی کشور در دستور کار قرار داده است.

بر اساس گفته های این مقام مسئول طبق آخرین سند شورای عالی انرژی کشور مقدار راندمان نیروگاه های حرارتی در سال 1420 برابر با 50 درصد هدف گذاری شده است که در تلاشیم با اجرا و تحقق برنامه های یاد شده به این مهم دست پیدا کنیم.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 13 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 13 اردیبهشت 1400 گردآورنده: sargarmi-tafrihi.ir شناسه مطلب: 1336

به "افزایش راندمان نیروگاه های حرارتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش راندمان نیروگاه های حرارتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید