10 باور و توصیه اشتباه درباره نگهداری خودرو!

به گزارش سرگرمی تفریحی، در ادامه شما را با موارد درباره نگهداری مناسب خودرو آشنا می کنیم که علیرغم مشهور بودن صحیح نیستند.

10 باور و توصیه اشتباه درباره نگهداری خودرو!

هر مالک خودرو توصیه های زیادی درباره نگهداری مناسب خودروی خود شنیده است. بسیاری از این توصیه ها که توسط دوستان، خانواده و سازنده به گوش ما می رسند هدایت هایی درباره طرز کار و نگهداری پیشرانه، گیربکس، راندمان سوخت و… ارائه می نمایند.

بعضی توصیه ها برای کاهش هزینه ها بوده و بعضی هم باعث بهبود عملکرد خودرو ها می شوند؛ اما همه افسانه هایی که درباره نگهداری مناسب از خودرو ها شنیده ایم درست نیستند! در ادامه شما را با 10 موردی آشنا می کنیم که علیرغم مشهور بودن صحیح نیستند.

روغن پیشرانه را باید هر 5 هزار کیلومتر تعویض کنید

یک زمانی این موضوع درست بود و بسیاری از شرکت های تولیدنماینده روغن پیشرانه و تعویض روغنی ها هنوز هم آن را توصیه می نمایند؛ اما حالا بیشتر خودرو ها با تکنولوژی هایی ساخته می شوند که با تعویض روغن در هر 8 تا 12 هزار کیلومتر مسئله ای ندارند. مواد شیمیانی بهتر و استفاده وسیع از روغن های سنتتیک به همراه طراحی بهینه پیشرانه باعث شده اند دوره های تعویض روغن خودرو های مدرن افزایش یابد. البته برای تعویض روغن خودرو ها باید نگاهی به دفترچه راهنمای آن ها داشت.

بنزین سوپر باعث بهبود پرفورمنس خودرو می گردد

تا زمانی که خودروی شما فاقد پیشرانه ای پرفورمنس و نسبت کمپرس بالا نباشد بنزین معمولی برای آن کفایت خواهد نمود. بنزین اکتان 86 ارزان تر هنوز هم استاندارد های کیفیت را پاس می نماید و آسیبی به پیشرانه نمی رساند. بنزین هایی با اکتان بالاتر برای پیشرانه های توربو و محصولات اسپورت بهتر هستند.

معمولاً خودرو هایی که نیازمند بنزین سوپر هستند هزینه های نگهداری بالاتری دارند. بنزین معمولی مناسب خودرو هایی با قیمت های متوسط است. برای دریافت اطلاعات بیشتر دراین باره به دفترچه راهنمای خودروی خود مراجعه کنید.

تعمیر خودرو در تعمیرگاه های متفرقه باعث ابطال گارانتی می گردد

گارانتی خودرو صرف نظر از جایی که آن را سرویس می کنید تا روز انقضا معتبر خواهد بود. نمایندگی ها از شما می خواهند که فقط به آنجا مراجعه کنید، اما در واقع اجبار به این کار غیرقانونی است. هر سرویس خودرویی تحت گارانتی می تواند توسط هر تعمیرگاهی انجام گردد. البته برای آگاهی از مواردی که باعث ابطال گارانتی می گردد باید دفترچه راهنمای خودرو را به دقت مطالعه کنید.

گرم کردن پیشرانه پیش از حرکت در هوای سرد

قطعات پیشرانه برای عملکرد کامل باید گرم شوند، اما پیشرانه های مدرن در زمان رانندگی سریع تر گرم می شوند. همچنین یاتاقان ها و گیربکس برای گرم شدن کامل نیازمند حرکت خودرو هستند. کار کردن درجای خودرو در آب وهوای سرد تنها باعث اتلاف سوخت خواهد شد.

چهار لاستیک خودرو را باید هم زمان تعویض کرد

تا زمانی که لاستیک ها از همان برند، مدل و سایز باشند می توانند به صورت تکی تعویض شوند. شما می توانید آن ها را هر زمان که خواستید عوض کنید. تنها مطمئن شوید که موقعیت لاستیک ها در هر بار سرویس دوره ای را عوض می کنید تا با این کار عمر آن ها افزایش یابد.

همچنین درصورتی که لاستیک پنچر شد نیازی به خرید لاستیک جدید نیست. اگر پنچری به دیواره لاستیک آسیب نزده باشد می توان آن را تعمیر کرد.

خودرو را با مایع ظرف شویی یا خشک شویی بشویید

اگرچه این روشی خوب برای کاهش هزینه ها به شمار می آید، اما شستن خودرو با مایع ظرف شویی یا خشک شویی باعث آسیب زدن به رنگ خودرو می گردد. بجای این کار از مایع کارواش مخصوص بهره ببرید.

باتری خودرو پس از هل دادن و راندن مسافتی کوتاه شارژ خواهد شد

شارژ باتری ای که خالی شده بود نیازمند چند ساعت رانندگی است و این موضوع در هوای سردتر خود را بیشتر نشان می دهد. بخش هایی همچون جایگاه های گرم شونده، رادیو و چراغ ها نیروی زیادی از آلترناتور می گیرند و بنابراین بخش کمی صرف شارژ دوباره باتری می گردد.

بهتر است چندین ساعت رانندگی کنید تا باتری دوباره شارژ کامل گردد.

روغن گیربکس باید هر 80 هزار کیلومتر تعویض گردد

اگرچه گفته می گردد روغن گیربکس هر 80 هزار کیلومتر تعویض گردد، اما بیشتر خودرو های مدرن از روغنی با عمر طولانی استفاده می نمایند. این روغن ها و گیربکس ها برای کارکرد هایی با 160 هزار کیلومتر و یا حتی بالاتر طراحی شده اند. این کارکرد بین خودرو های مختلف تفاوت داشته بنابراین باید به دفترچه راهنمای خودرو مراجعه گردد.

پایین آوردن شیشه ها بجای روشن کردن کولر به منظور کاهش مصرف سوخت

در واقعیت، پایین آوردن شیشه ها یا روشن کردن کولر تأثیر کمی روی مصرف سوخت دارد. اینکه روشن کردن کولر باعث افزایش مصرف سوخت می گردد درست است، اما پایین آوردن شیشه ها نیز باعث افزایش مقاومت در برابر باد می گردد. در این حالت هم خودرو باید سوخت بیشتری مصرف کند تا بتواند حالت آئرودینامیکی ایده آل خود را حفظ نماید.

تأثیر کلی روشن کردن کولر یا پایین آوردن شیشه ها روی مصرف سوخت کم بوده و هیچ یک بر دیگری ارجحیت ندارد.

سوخت گیری در صبح باعث کم شدن هزینه ها می گردد

بنزین با گرما منبسط می گردد بنابراین همیشه شنیده ایم که می گویند زدن بنزین گرم تر به باک خودرو یعنی دریافت سوخت کمتر. سوخت گیری در صبح از نظر تئوری یعنی بنزین خنک تر و این کار یعنی زدن سوخت بیشتر به باک.

اما موضوع اصلی اینکه بنزین معمولاً زیرزمین ذخیره می گردد. محفظه ذخیره بنزین به گونه ای ایزوله شده که از تغییرات دمایی در امان است بنابراین زمان سوخت گیری در حقیقت تأثیری روی میزان سوخت دریافتی ندارد.

منبع: پدال

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 6 دی 1399 بروزرسانی: 6 دی 1399 گردآورنده: sargarmi-tafrihi.ir شناسه مطلب: 1093

به "10 باور و توصیه اشتباه درباره نگهداری خودرو!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 باور و توصیه اشتباه درباره نگهداری خودرو!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید