کاوش اضطراری تل گنجگون در 13 گمانه انجام شد

به گزارش سرگرمی تفریحی، ایلنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده و گزارش های منتشر شده، کاوش اضطراری تل گنجگون در 13 گمانه انجام شد.

کاوش اضطراری تل گنجگون در 13 گمانه انجام شد

احسان برهانی زاده (سرپرست هیأت کاوش اضطراری تل گنجون در شهرستان بویراحمد) گفت: تل گنجگون در فاصله 320 متری جانب جنوب غربی روستای گنجگون سفلی، سمت چپ جاده آسفالته شیراز- یاسوج ابتدای قسمت کوهپایه در میانه دره میانکوهی موسوم به تنگ سرخ و در حاشیه رودخانه واقع شده است.

او با اشاره به تخریب و خاکبرداری تقریباً 8 متری از راس تل گنجگون به وسیله مالک و کشف خمره ای با سکه های ساسانی در سال 1384 اضافه نمود: این امر موجبات حساسیت اهالی منطقه تنگ سرخ و روستاهای اطراف و در نتیجه آن مطالبات عمومی به منظور تعیین تکلیف این اثر باستانی را فراهم نموده است.

سرپرست هیأت باستان شناسی اظهار کرد: مناغشات روستایی در ارتباط با شرایط فعلی ضروری می نمود هرچه سریع تر نسبت به انجام کاوش اضطراری به منظور تعیین کردن شرایط تپه از نظر آثار و بقایای باستان شناختی و در نهایت ارائه ضوابطی برای ساماندهی آن صورت گیرد.

این باستان شناس گفت: بر همین اساس مبنای کاوش اضطراری تل گنجگون براساس مطالعات مغناطیس سنجی تپه به وسیله کوروش محمدخانی در 5 نقطه تعیین شده به وسیله وی پی ریزی و صورت پذیرفت، هرچند در ادامه با توجه به ملاحضات محلی تا 13 گمانه افزایش پیدا کرد.

برهانی زاده گفت: در نتیجه کاوش در 13 گمانه به ابعاد 1×1 بر سطح محوطه هیچگونه لایه باستانی و داده فرهنگی شناسایی نشد و میتوان گفت لایه های این تپه در حال حاضر طبیعی بوده است.

منبع: همگردی
انتشار: 19 اسفند 1400 بروزرسانی: 19 اسفند 1400 گردآورنده: sargarmi-tafrihi.ir شناسه مطلب: 1729

به "کاوش اضطراری تل گنجگون در 13 گمانه انجام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاوش اضطراری تل گنجگون در 13 گمانه انجام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید