ماجرای رد شدن طراحی داوینچی برای پل گالاتا توسط پادشاه عثمانی ترکیه

به گزارش سرگرمی تفریحی، داوینچی طرحی را برای پلی در استانبول کشیده بود که پادشاه آن را نپذیرفت، ماکت این طرح بعد از 500 سال به تازگی ساخته شده است.

ماجرای رد شدن طراحی داوینچی برای پل گالاتا توسط پادشاه عثمانی ترکیه

چمدان نوشت: لئوناردو داوینچی در سال 1502 اسکچی (طراحی دستی یک سازه معماری) از یک پل راطراحی نموده بود که سال جاری در سال 2019 موسسه تکنولوژی ماساچوست در امریکا برای اولین بار ماکت این طراحی را ساخت.

در اسکچ تاریخی به جای مانده از لئوناردو داوینچی اندازه واقعی این پل 280 متر است. داوینچی طرح این پل را برای فراخوان سلطان بایزید دوم، پادشاه عثمانی طراحی کرد اما طرح او در این فراخوان پذیرفته نشد، بنابراین این طرح هرگز به اجرا در نیامد. این پل برای رودخانه ای بین گالاتا و استانبول طراحی شده بود.

داوینچی در طراحی خود به زلزله خیز بودن منطقه توجه نموده است و این پل فرضی را تا حد زیادی مقاوم در برابر زلزله طراحی نموده بود.

داوینچی جنس این پل را تکه سنگ هایی در نظر گرفته بود که بدون ملات در یکدیگر چفت می شوند. پایداری این طراحی که بر اساس قوانین هندسه اجرا شده حتی برای سازندگان ماکت آن هم با شک و تردید روبرو بود، بنابراین طرح واضح تر دیگری در زمان پادشاه عثمانی پذیرفته شد اما ساخت ماکت پل ثابت کرد که محاسبات داوینچی درست بوده و پل پایداری لازم را دارد.

البته متخصصان معتقدند ساخت این پل نه تنها برای قرن 16 بلکه با تجهیزات کنونی هم کار دشواری است اما می تواند الهام بخش آثار معماری دیگری باشد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 10 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sargarmi-tafrihi.ir شناسه مطلب: 278

به "ماجرای رد شدن طراحی داوینچی برای پل گالاتا توسط پادشاه عثمانی ترکیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای رد شدن طراحی داوینچی برای پل گالاتا توسط پادشاه عثمانی ترکیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید