افزایش 3839 واحدی شاخص بورس در پایان معاملات امروز

به گزارش سرگرمی تفریحی، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در خاتمه معاملات امروز با رشد 3 هزار و 839 واحد روبرو شد.

افزایش 3839 واحدی شاخص بورس در پایان معاملات امروز

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، بورس اوراق بهادار تهران این هفته فرایند رو به رشد پیدا کرده و امروز هم در ابتدای بازار فرایند رو به رشد خوبی طی کرد و پس از آن با افت و خیز هایی همراه شد که در نهایت با رشد 3 هزار و 839 واحد شاخص کل با رقم یک میلیون و 250 هزار و 992 واحد رسید.

همچنین شاخص کل با معیار هم وزن امروز 447 واحد کاهش یافته و به رقم 431 هزار و 521 واحد رسید، ارزش روز بازار در بورس تهران به بیش از 4 میلیون و 975 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله گران امروز در بورس تهران بیش از 13 میلیارد سهام حق تقدم و اوراق مالی در قالب 1.6 میلیون نوبت معامله و به ارزش 14 هزار و 241 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

اگر ارزش معاملات فرابورس که امروز بیش از 3 هزار و 813 میلیارد تومان رسید را نیز در نظر بگیریم یعنی معامله گران امروز در بورس و فرابورس بیش از 18 هزار و 38 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی-ارزشی فقط 31 صدم درصد رشد کردند، اما شاخص کل و شاخص قیمت در معیار هم وزن یک دهم درصد افت داشتند.

شاخص آزاد شناور 5 صدم درصد رشد کرد، شاخص بازار اول بورس 3 صدم درصد کاهش یافت و شاخص بازار دوم بورس 73 صدم درصد افزایش یافت.

نماد های شاخص ساز امروز به ترتیب شامل شستا، هلدینگ نفت و گاز و پتروشیمی تأمین، پالایش نفت اصفهان، سرمایه گذاری غدیر، بانک تجارت و پتروشیمی خلیج فارس بودند و فولاد مبارکه بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس تهران را داشته است.

امروز نماد های پر تراکنش در بورس شامل شستا، پالابش نفت اصفهان، سایپا، بانک تجارت، پالایش نفت تهران، ایران خودرو و گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو بودند.

در فرابورس ایران هم امروز شاخص کل 139 واحد کاهش یافته و به رقم 18 هزار و 43 واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس بیش از یک میلیون و 231 هزار میلیارد تومان شد.

معامله گران امروز در فرابورس ایران بیش از 2.2 میلیارد سهام حق تقدم و اوراق مالی در قالب 578 هزار نوبت معامله و به ارزش 3 هزار و 813 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نماد صبا تأمین بیشترین اثر افزایشی در شاخص فرابورس را داشته و برعکس نماد های بیمه پاسارگاد، آرسیا ساسول، صنعتی مینو و پتروشیمی مارون، پتروشیمی زاگرس و هلدینگ سرمایه گذاری میراث فرهنگی به ترتیب بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشتند.

نماد های پر تراکنش در فرابورس ایران شامل سپیدار سیستم آسیا، دامپروری ملارد شیر، سرمایه گذاری مالی سپهر صادرات، چوب خزر کاسپین، ذوب آهن اصفهان، برق و انرژی پیوند گستر پارس و آریا ساسول بودند.

با توجه به رشد شاخص امروز ارزش واحد های سرمایه گذاری پالایش یکم به 10 هزار تومان هم رسید، حتی از 10 هزار تومان هم بالاتر رفت، اما در آخر ساعت معاملات با کاهش شاخص، ارزش هر واحد این صندوق 9 هزار و 75 تومان شد و در مجموع صندوق پالایش یکم امروز 7.1 درصد افت کرد.

این در حالی است که مقامات دولتی قول داده بودند به کسانی که واحد های پالایش یکم و یا دارا یکم را خریده اند تخفیفاتی در نظر بگیرند تا آن ها دچار زیان نشوند و از این سرمایه گذاری سود حاصل کنند که هنوز محقق نشده است.

کارشناسان می گویند: سرمایه گذاری در بورس حتماً از محل پس انداز و همراه با مطالعه، تحقیق و مشورت صورت گیرد. همچنین برای تازه واردان توصیه می شود، به جای خرید مستقیم سهام شرکت های بورسی که دارای نوسان هستند، ابتدا از سرمایه گذاری در صندوق ها شروع کنند، برای این منظور بیش از 200 صندوق سرمایه گذاری که با مجوز سازمان بورس فعالیت می کنند و در سامانه فیپیران فعالیت می کنند، معرفی شده است که می توانند از این طریق سرمایه گذاری کرده و مستقیم وارد خرید سهام شرکت ها نشوند تا در نوسانات بازار دچار نوسان نشوند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 23 اسفند 1399 بروزرسانی: 23 اسفند 1399 گردآورنده: sargarmi-tafrihi.ir شناسه مطلب: 1239

به "افزایش 3839 واحدی شاخص بورس در پایان معاملات امروز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش 3839 واحدی شاخص بورس در پایان معاملات امروز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید