اعلام نتایج ارزشیابی مطالعات بزرگ همگروهی آینده نگر در دانشگاه ها

به گزارش سرگرمی تفریحی، به گزارش خبرنگاران به نقل از وزارت بهداشت، دکتر یونس پناهی، با بیان این مطلب، اضافه کرد: در حال حاضر در ارزشیابی مطالعات کوهورت 31 دانشگاه شامل 84 مطالعه مورد سنجش قرار گرفتند که از این تعداد 10 دانشگاه علوم پزشکی اردبیل، اصفهان، ایران، تهران، شهید بهشتی، شیراز، قزوین، گلستان، گیلان و مازندران به صورت مشترک بالاترین امتیاز را کسب کردند.

اعلام نتایج ارزشیابی مطالعات بزرگ همگروهی آینده نگر در دانشگاه ها

وی با بیان اینکه وجود چالش هایی در شیوه ارزشیابی مطالعات بزرگ همگروهی آینده نگر (کوهورت) بازبینی آن را الزامی می سازد، گفت: با هدف برطرف نگرانی های مقام عالی وزارت و افزایش اندازه شفافیت عملکرد برنامه های کوهورت دستورالعمل رتبه بندی امتیازات ارزشیابی مطالعات بزرگ همگروهی آینده نگر را مورد بازبینی قرار دادیم.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت اضافه نمود: در کمیته علمی ساختار و ماموریت های شبکه های تحقیقاتی به تبیین روش ارزشیابی این مطالعات بر اساس اثرگذاری، برون دهی، انطباق با اهداف و جمعیت تحت پوشش پرداخته شده است.

وی، مهم ترین هدف مطالعات کوهورت را ارتقای بستر خدمات بهداشتی در کشور به وسیله پیشنهاد روش های عملی جهت پیشگیری بیماری های غیرواگیر و مزمن در نظام سلامت مطرح نمود و گفت: انتظار می رود به وسیله مطالعات کوهورت به مهمترین روش های پیشگیری از بیماری های مزمن مانند قلب و عروق، سرطان، بیماری های مزمن کلیه، کبد، ریه و اعصاب، به وسیله آنالیز عوامل خطر در کشور دست یابیم.

پناهی ادامه داد: همینطور مطالعات بزرگ همگروهی آینده نگر باید با انجام مطالعات مداخله ای از این بیماری ها با تاکید بر نژادها و اقوام مختلف ایرانی روش ها و راهکارهای پیشگیرانه بومی ارائه کند.

وی، به روند تدوین و آماده سازی زیرساخت برنامه مطالعات اشاره و مطرح نمود: در گام نخست اساسنامه ها در مطالعات کشورهای دیگر به وسیله جستجو در شبکه جهانی استخراج شده و کمیته های مشورتی تشکیل و پس از رایزنی های متعدد در کمیته علمی ساختار و ماموریت های شبکه های تحقیقاتی برنامه در شورای مدیران معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت به تصویب رسید.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با اشاره به پرسشنامه ارزشیابی مطالعات کوهورت توضیح داد: در ارزشیابی مطالعه بزرگ آینده نگر مبتنی بر جمعیت، 11 پرسش اصلی شامل محقق شدن اهداف طبق مصوبات پروپوزال اولیه، پروتکل اجرایی مطالعه، مستندات و گزارشات دوره ای جهت آنالیز انطباق با پروتکل اجرایی به وسیله شورای راهبری، تضمین و کنترل کیفی بر اساس گزارش دوره ای ناظر مطالعات، فراوانی جمعیت تحت پوشش مطالعه، مدیریت داده ها، مجموع محورها و فراوانی افراد از دست رفته در پیگیری و بروندادهای علمی منتج از مطالعه با جزییات و سوالات فرعی مورد پرسش قرار می گیرند.

در ادامه، دکتر رسول یاراحمدی، رئیس مرکز هماهنگی، توسعه و ارزیابی تحقیقات معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت نیز به تشریح برنامه های حمایتی مادی و معنوی که در امسال و آینده در دستور کار قرار گرفته اند، پرداخته و اضافه نمود: برنامه عملیاتی- راهبردی برنامه کوهورت تخصصی به وسیله مجری اصلی طرح ارائه گردد. حمایت ویژه رئیس دانشگاه علوم پزشکی از برنامه کوهورت تحت پوشش الزامی است.

یاراحمدی در ادامه یادآور شد: اصل به اشتراک گذاری داده ها میان مراکز و دانشگاه های علوم پزشکی لازم است و فراوری هم زمان داده های تازه در جهت وضع سیاستگذاری و مشخص نقشه راه تحقیقات سلامت محور از دیگر برنامه های معاونت تحقیقات و فناوری در جهت حمایت و ساماندهی این حوزه به شمار می رود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 12 بهمن 1401 بروزرسانی: 12 بهمن 1401 گردآورنده: sargarmi-tafrihi.ir شناسه مطلب: 1948

به "اعلام نتایج ارزشیابی مطالعات بزرگ همگروهی آینده نگر در دانشگاه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام نتایج ارزشیابی مطالعات بزرگ همگروهی آینده نگر در دانشگاه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید