آخر هفته کجا بریم؟ از طبیعت هریجان و جنگل راش تا افسون مازیچال و کال جنی

به گزارش سرگرمی تفریحی، آخر هفته کجا بریم؟ پیشنهاد سفر بهاری خبرنگاران برای آخر این هفته روستا و آبشار هریجان و جنگل راش؛ برای سفرهای یک روزه و منطقه ییلاقی مازیچال و کال جنی برای سفرهای دو روزه است.

آخر هفته کجا بریم؟ از طبیعت هریجان و جنگل راش تا افسون مازیچال و کال جنی

آخر هفته رسیده و طبیعت رنگ و بویی بهاری گرفته است. برای علاقه مندان به سفر و ماجراجویی آخر هفته ها همیشه دیگر حکایتی است، راه سفر را در پیش می گیرند و از زیبایی های طبیعت بهاری نشاط و انرژی می گیرند.

تعطیلات آخر هفته فرصت مناسبی است تا دست از زندگی پراسترس و رنگ پریده شهری بشوییم و به دامان طبیعت بی نظیر و رنگارنگ کشورمان رهسپار شویم. در این مقاله با روستا و آبشار هریجان و جنگل راش؛ برای سفرهای یک روزه و منطقه ییلاقی مازیچال و کال جنی برای سفرهای دو روزه آشنا می شویم.

سفر یک روزه

بهار رسیده، فصل آن که کوله بار را بربندیم و راهی سفر شویم، جای گلایه از فرصت کم نیست، یک روز کافی است، صبح بر می خیزیم تا تجربه ای متفاوت از هیجان و سر زندگی رقم بخورد، کافی است عزم سفر کنیم، پیش از تاریکی شب، یک دنیا تازگی برایمان رقم می خورد.

جنگل راش

قدم گذاشتن به جنگل های بکر سوادکوه با گذر از جاده های جنگلی و عبور از میان درختان بلندقامت و متراکم راش تجربه هیجان انگیزی برای نخستین سفرهای بهاری شما است. می توانید با قدم زدن در طبیعت دلگشای این ناحیه، تنفس در هوای لطیف جنگل و شنیدن نغمه سرایی پرندگان خوش آواز، تمام خستگی ناشی از کار و فعالیت های زندگی روزمره را به فراموشی بسپارید. جنگل راش در بخش دودانگه شهر ساری و در نزدیکی روستای سنگده واقع شده و یکی از جاذبه های بکر طبیعت گردی و گردشگری استان محسوب می شود. فاصله زمانی سنگده تا تهران حدود سه و نیم ساعت است و این جنگل با ساری حدود 100 کیلومتر فاصله دارد. جهت کوهستانی و جنگلی رسیدن به روستای سنگده (درست مانند خود این روستا) زیبا، غنی، باطراوت و بسیار فرح بخش است. از روستا تا ابتدای جهت پیاده روی در جنگل راش، جاده خاکی است که می توان برای پیمودن آن از ماشین های محلی استفاده کرد. در جهت پیاده روی، درختان بلند قامت راش را می بینید که با آرایشی خاص در کنار یکدیگر صف کشیده اند.

در نزدیکی جنگل راش، با درختانی که ارتفاع آن ها به 40 متر هم می رسد، جاذبه های طبیعت گردی دیگری نیز وجود دارد که در بین آن ها می توان به دریاچه شورمست، جنگل ارفع ده و سایت ستاره نگری آلاشت اشاره کرد. به شما پیشنهاد می کنیم اگر فرصت کافی دارید حتما از این جاذبه ها نیز بازدید کنید. اگر عزم سفر کردید، از تهران وارد جاده فیروزکوه شوید. با عبور از فیروز کوه جهت خود را به سوی ورسک، ارفع ده و شورمست ادامه دهید. بعد از شهرک صنعتی شورمست و قبل از پمپ بنزین یک خروجی در سمت راست شما واقع شده است که باید وارد آن شوید. جهت را ادامه داده و با عبور از لمرز به فلورد می رسید. در ابتدای جاده خانقاه پی یا خنوا باید به سمت چپ بپیچید. جهت اصلی را ادامه دهید، بعد از قهوه خانه رنجبر به وزملا و سنگده می رسید.

روستا و آبشار هریجان

طبیعت بی نظیر و آب وهوای معتدل در نوار ساحلی جنوب دریای خزر را با چهارمین جاده زیبای دنیا کنار هم بگذارید، معرکه نیست؟ با از عبور از جاده و بعد از سیاه بیشه، جاده فرعی پشت رستوران جعفر میر دار سلطانی را پی بگیرید. با رسیدن به روستایی به همین نام، جاده فرعی سمت چپ را گرفته و با حدود یک ربع پیاده روی به منطقه ای می رسید که زیبایی و عظمتش هوش از سرتان می برد، آبشاری بر فراز سنگ های قد برافراشته و باصلابت. از اینجا دیگر با شما است که بخواهید سنگ نوردی کرده و آبشار را تا ابتدا بالا بروید یا بساطی پهن کرده و از طبیعت بکر روستا استفاده کنید.

سفرهای دو روزه

دل به طبیعت بهاری بسپارید، در هر فاصله ای از هر کجای این مرز و بوم که روزگار می گذارنید، دو روز تعطیلات آخر هفته تان را به خاطره ای به یادماندنی بدل کنید.

کال جنی

کال جنی مقصد مناسبی برای کسانی است که دلشان غرق شدن در رمز و راز را می خواهد و این وسوسه دست از سرشان بر نمی دارد. دره ای زیبا و حیرت انگیز که بومیان قدیمی آن را دره جن ها نامیده اند و آن را خوف انگیز و محل زندگی ارواح و جن ها می دانستند.

برای دست یابی به کف دره نیازمند آشنایی به منطقه هستیم، دره دارای دیواره های بلند و پرشیب است که وارد شدن به آن می تواند خطراتی به همراه داشته باشد. وجود تونل ها و خانه هایی به نام خانه گبرها در دل دیواره ها که برای سکونت زرتشتیان آن زمان ساخته شده از دیگر جذابیت های این دره است.

دره را که ادامه دهیم درر نقاطی آبشارهای کوچک که در زبان محلی شلن نامیده می شود وجود دارد. وجود تونل ها و خانه هایی به نام خانه گبرها در دل دیواره ها که برای سکنی زرتشتیان زمان خود ساخته شده از دیگر جذابیت های این دره است. ساخت این تونل ها و حفرها احتمالاً به زمان ساسانیان باز می شود. این حفره ها و تونل ها در دامنه جداره های این دره قرار گرفته اند. جهت دسترسی به این حفره ها بسیار سخت است. در جهت این حفره ها تونل هایی دیده می شد که احتمالاً راه های ارتباطی آن ها با هم بوده است.

اگر هوای سفر دارید، کال جنی در شمال طبس و در اطراف روستای از میغان، در امتداد خروجی قناتی که در نزدیکی آن واقع شده است واقع شده و 35 کیلومتر با شهرستان طبس فاصله دارد. در جاده طبس به بشرویه، پس از جدا شدن از جاده آسفالت و دو راهی استخر شاعر با طی حدود 5 کیلومتر جاده خاکی به محل دره ای می رسیم. از دو جهت می توان وارد این دره شد. یکی انتهای جاده خاکی که به واقع ابتدای این دره و متصل به کوه است و دیگری میانه های جهت خاکی، می توان به وسیله یک شکاف ایجادشده به وسیله فرسایش به درون دره راه یافت.

مازیچال

کلاردشت، دشتی بر فراز کوه ها؛ منطقه ای ییلاقی که آب و هوایش سال ها است تهرانی ها را شیفته خود کرده و دریاچه اش با اینکه در انتهای جاده ای خاکی است اما میزبان گردشگران بی شماری است که تعطیلات خود را در این خطه می گذرانند.

اما شما در همان نزدیکی ها سراغ ییلاق مازیچال بروید. مازیچال در 17 کیلومتری کلاردشت تا اواخر شهریور سکونتگاه ییلاقی روستاییان و دامداران منطقه است. اینجا فرصت دارید در نبود آب لوله کشی، برق و حتی آنتن تلفن همراه یک زندگی بسیار متفاوت از زندگی شهری را تجربه کنید. نیازی یا مازو در زبان محلی یعنی بلوط. چال هم اشاره به گودال یا دره ای دارد که محل رویش درختان مازو یا بلوط است.

از جاده کلاردشت، عباس آباد حدود 2 کیلومتر به سمت عباس آباد بروید. از روستای طویدره که در سمت چپ جاده واقع شده است، در جاده خاکی و جنگلی برانید، از اینجا تا مازیچال 17 کیلومتر سربالایی راه پیش رو دارید. در کلاردشت اقامتگاه ها، سوییت و خانه های ییلاقی برای اجاره وجود دارند، ماجراجویی یافتن خانه ای ییلاقی در مازیچال هم فکر هیجان انگیزی است.

منبع: کجارو / کجارو
انتشار: 5 فروردین 1401 بروزرسانی: 5 فروردین 1401 گردآورنده: sargarmi-tafrihi.ir شناسه مطلب: 1745

به "آخر هفته کجا بریم؟ از طبیعت هریجان و جنگل راش تا افسون مازیچال و کال جنی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخر هفته کجا بریم؟ از طبیعت هریجان و جنگل راش تا افسون مازیچال و کال جنی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید