ویروس کرونا؛ بیماران تنفسی از چه ماسک هایی استفاده نکنند؟

به گزارش سرگرمی تفریحی، متخصص اپیدمیولوژی: استفاده از ماسک های دریچه یک سویه کننده بازدمی برای برای بیماران تنفسی بسیار خطرناک است.

ویروس کرونا؛ بیماران تنفسی از چه ماسک هایی استفاده نکنند؟

به گزارش خبرنگار مسعود یونسیان متخصص اپیدمیولوژی و استاد تمام دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره ماسک های فیلتر دار گفت: همه ماسک ها فیلتر دارند و تمام پوشش ماسک مانند لایه ای که روی حفره بینی و دهان قرار می گیرد فیلتر ماسک است و آن قسمت ماسک که مردم به اشتباه فیلتر نام گذاشته اند دریچه یک سویه هواست.

این متخصص اپیدمیولوژی با اشاره به نقش دریچه یک سویه هوا روی ماسک اظهار کرد: دریچه یک سویه هوا روی ماسک به منظور عبور هوا از جدار ماست که همان فیلتر است، ساخته شده تا ذرات هوا هنگام دم بیرون بماند و هنگام بازدم این دریچه باز می شود و به تخلیه سریع هوا کمک می کند. اگر دریچه خوب عمل نکند ممکن است محافظت خوبی هم صورت نگیرد.

یونسیان شرح داد: در یک تحقیقی که در دانشکده بهداشت در یک تز دکتری انجام شد ماسک های مختلفی امتحان شدند که بعضی از آن ها به خوبی روی پل بینی، زیر چانه و روی گونه ها قرار نمی گرفتند، کیفیت خوبی نداشتند، خوب عمل نکردند و آن قسمت دریچه ای که روی ماسک است به منظور کاهش خستگی و افت فشار ساخته شده است نقش بازدم را از طریق آن دریچه انجام می دهد.

ویروس کرونا؛ تازه ترین مطالعات درباره مبتلایان به کووید-19

این متخصص اپیدمیولوژی اظهار کرد: استفاده از ماسک های دریچه یک سویه کننده بازدمی برای محافظت از انسان های سالم خوب است، اما برای بیماران تنفسی بسیار خطرناک است.

یونسیان گفت: به هیچ عنوان نباید از ماسک های دریچه دار برای بیماران مشکوک به هر نوع عفونت تنفسی استفاده شود؛ چرا که این دریچه ها به منظور این ساخته شده اند که بازدم به سادگی صورت گیرد و اگر دریچه باز شود انگار از ماسکی استفاده نکرده ایم. من متاسفانه دیده ام که گاهی اوقات برای بیماران از ماسک های دریچه دار با استدلال های نادرست ماسک های فیلتر دار استفاده می شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 30 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sargarmi-tafrihi.ir شناسه مطلب: 574

به "ویروس کرونا؛ بیماران تنفسی از چه ماسک هایی استفاده نکنند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویروس کرونا؛ بیماران تنفسی از چه ماسک هایی استفاده نکنند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید