همّتی: نرخ سود سپرده نزد بانک مرکزی از شنبه 12 درصد می شود

به گزارش سرگرمی تفریحی، رئیس کل بانک مرکزی در یادداشتی با بیان اینکه تا 15 خرداد نقدینگی 6.2 درصد رشد کرده است، نوشت: نرخ سود سپرده گذاری نزد بانک مرکزی از شنبه 12 درصد می شود.

همّتی: نرخ سود سپرده نزد بانک مرکزی از شنبه 12 درصد می شود

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی در تازه ترین یادداشت اینستاگرامی خود به بیان نکاتی درباره نقدینگی، پیش بینی صندوق بین المللی پول از رشد اقتصادی سال 99 و نحوه استفاده از منابع بانک مرکزی در عراق پرداخت.

* رشد 6.2 درصدی نقدینگی تا 15 خرداد/ نرخ سود سپرده گذاری نزد بانک مرکزی از شنبه 12 درصد می شود

1- آخرین آمار نقدینگی، علیرغم تکالیف قانونی تنخواه و هزینه های کرونا در ابتدای سال، حاکی از رشد 6.2 درصدی نقدینگی تا 15 خرداد می باشد. با توجه به اقدامات در دست اجرا، پیش بینی می شود رشد نقدینگی امسال به مراتب کمتر از رشد سال قبل، بشود.

صاحبنظران اقتصادی می دانند که در چارچوب جدید سیاست پولی بانک مرکزی کانال انتقال سیاستها، دالان نرخ سود است و هیات عامل بانک مرکزی سیاست تنظیم نرخ ها در دالان را به سمت تورم هدف انجام می دهد. مرحله اول آن از شنبه و با افزایش 2 واحدی کف دالان انجام می شود.

2- پیش بینی رشد اقتصادی منفی 6 درصد توسط صندوق بین المللی پول برای سال 99 ایران، در بدبینانه ترین سناریو های پیش بینی بانک مرکزی نیز وجود ندارد و صندوق همان اشتباه محاسباتی را که برای رشد سال گذشته مرتکب شده بود، تکرار کرده است و اگر اشتباه پیش بینی سال قبل را اصلاح می کرد، به عدد متفاوت تری از آنچه اعلام کرده است، دست می یافت. در ضمنً، بنظرم این پیش بینی با فرض ادامه قرنطینه بوده، که چنین چیزی اساساً برای ما در حال حاضر موضوعیت ندارد.

3- استفاده از منابع بانک مرکزی در عراق برای خرید کالا های اساسی در چارچوب روابط محبت آمیز دو کشور، و با تصمیم و نظر ایران انجام می گیرد و تنها بخشی از گشایش هایی است که به تدریج اتفاق خواهد افتاد. برنامه ریزی و تلاش برای تأمین به موقع و کافی کالا های اساسی مورد نیاز مردم عزیز را وظیفه ملی خود در بانک مرکزی می دانیم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 3 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sargarmi-tafrihi.ir شناسه مطلب: 837

به "همّتی: نرخ سود سپرده نزد بانک مرکزی از شنبه 12 درصد می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همّتی: نرخ سود سپرده نزد بانک مرکزی از شنبه 12 درصد می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید