نتایج پژوهش هایی درباره علائم گوارشی کرونا

به گزارش سرگرمی تفریحی، محققان موسسه ملی تحقیقات سلامت و دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران معتقدند اگر فردی اسهال، حالت تهوع یا استفراغ دارد به این معنی نیست که مبتلا به کووید 19 است اما عاقلانه است که توجه بیشتری به علائم خود در دوران همه گیری داشته باشد و توصیه های بهداشتی را رعایت کند.

نتایج پژوهش هایی درباره علائم گوارشی کرونا

به گزارش خبرنگاران از ایسنا، محققان موسسه ملی تحقیقات سلامت و دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران در مطلبی به این پرسش پاسخ داده اند که آیا ممکن است کووید 19 علائم غیرتنفسی و تظاهرات گوارشی داشته باشد؟

در این مطلب آمده است: منابع مختلف، شایع ترین علائم ابتلا به کووید 19 را تب، تنگی نفس و سرفه خشک بیان کرده اند. با این حال، برخی از بیماران ممکن است دچار علائم دیگری مانند گلودرد، گرفتگی و آبریزش بینی، درد شکم، تهوع و اسهال شوند.

برخی از بیماران مبتلا به کووید 19، علائم گوارشی به ویژه اسهال را به عنوان اولین علامت بیماری تجربه کرده اند. برخی از این بیماران علائم تنفسی را نیز تجربه کرده اند یا اصلا دچار علائم تنفسی نشده اند.

این یافته ها مهم هستند زیرا افراد فاقد علائم معمول کووید 19 (مانند سرفه، تنگی نفس و تب) درست تشخیص داده نمی شوند و می توانند بیماری را به دیگران انتقال دهند.

با این وجود باید توجه داشت اگر چه مسائل گوارشی به طور کلی شایع است ولی لزوما به معنی ابتلای فرد به کووید 19 نیست.

پزشکان باید بدانند که علائم گوارشی ناگهانی در افرادی که احتمالا با افراد مبتلا به کووید 19 در تماس بوده اند، حائز اهمیت است.

مطالعه ای که در اواخر ماه مارس در چین اجرا شده است، نشان می دهد که از بین حدود 200 بیمار مبتلا به کووید 19 در سه بیمارستان در ووهان چین، حدود 50 درصد، حداقل یک عارضه گوارشی را گزارش کرده اند.

در مطالعه دیگری نیز که در چین اجرا شده است از بین 206 بیمار مبتلا به کووید 19، 23 درصد تنها دارای علائم گوارشی، 43 درصد تنها دارای علائم تنفسی و 33 درصد دارای هر دو نوع علائم تنفسی و گوارشی بودند.

بیمارانی که دچار علائم گوارشی بودند. از اسهال به عنوان اولین علامت خود نام برده اند. یافته های این مطالعه نشان داده است بیمارانی که علائم گوارشی را (با علائم تنفسی یا بدون علائم تنفسی) تجربه کرده اند، در مقایسه با بیمارانی که فقط علائم تنفسی را تجربه کرده اند، زمان بیشتری را از ابتلا تا بهبودی تجربه می کنند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 17 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sargarmi-tafrihi.ir شناسه مطلب: 746

به "نتایج پژوهش هایی درباره علائم گوارشی کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نتایج پژوهش هایی درباره علائم گوارشی کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید