نتایج بازخوانی جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی

به گزارش سرگرمی تفریحی، به گزارش خبرنگاران، رئیس سازمان هواپیمایی کشوری در پاسخ به سوالی مبنی بر این که گزارش نهایی جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی چه زمانی منتشر می گردد، گفت: با وجود این که یکسال برای تدوین و انتشار گزارش نهایی این سانحه فرصت داریم به همه همکارانم در سازمان هواپیمایی کشوری دستور داده ایم که هرچه سریع تر این کار را انجام دهند.

نتایج بازخوانی جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی

به گزارش ایسنا، تورج دهقان زنگنه رئیس سازمان هواپیمایی کشوریامروز در نشست خبری جزئیات آنالیز جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی را تا 19 ثانیه پس از انفجار اعلام نمود و گفت: مکالمات خلبانان و کروی پروازی تا 19 ثانیه پس از انفجار ضبظ شده و پس از آن FDR و CVR از کار افتاده است.

وی ادامه داد: بازخوانی جعبه های سیاه بوئینگ 737 اوکراینی برابر با مقررات بین المللی و تحت نظارت و مسئولیت سازمان هواپیمایی کشوری ایران اجرا شده است و در هنگام بازخوانی، نمایندگان کشور آمریکا به عنوان طراح سازنده هواپیما، اوکراین ثبت نماینده و بهره بردار، فرانسه ارائه دهنده خدمات و مشاور فنی، نمایندگان کشور کانادا، انگلستان و سوئد که اتباع شان در این پرواز بودند و نماینده سازمان بین المللی هواپیمایی کشوری ایکائو در این فرآیند حضور داشتند.

دهقان زنگنه اضافه نمود: داده های هر دو جعبه سیاه هواپیما بدون مشکل فنی بازخوانی شد و تا ساعت 6 و 14 دقیقه 56 ثانیه همه متغیرهای پروازی عادی و هواپیما در شرایط نرمال بوده و CVR هواپیما تا 19 ثانیه پس از انفجار موشک اپل را ضبط نموده است.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری با بیان این که اقدامات و مشارکت اجرا شده در بازخوانی براساس استانداردهای انکس13 ایکائو بوده است، گفت: در کابین پرواز سه نفر کرو و یک نفر معلم بودند که هر سه متوجه شرایط غیرعادی و تا آخرین لحظات مشغول کنترل و هدایت هواپیما بوده و معلم خلبان برخی از هدایت ها را انجام می دهد از جمله این که به خلبان اعلام می نماید هر دو موتور هواپیما فعال است.

دهقانی زنگنه ادامه داد: با توجه به این که صدای کابین پس از 19 ثانیه بعد از انفجار قطع می گردد و موشک دوم 25 ثانیه پس از آن شلیک و به مجاورت هواپیما رسیده تحلیلی در خصوص عملکرد و آثار موشک دوم از جعبه های سیاه هواپیما به دست نمی آید، چرا که قطعات ناشی از موشک اول و اصابت آن به هواپیما باعث قطع جعبه های FDR و CVR در 19 ثانیه پس از آن شده است.

وی با بیان این که سازمان هواپیمایی کشوری ایران از دفتر تحقیقات و تحلیل ایمنی هواپیمایی کشوری فرانسه برای همکاری های بازخوانی تشکر نموده است، اظهار کرد: اطلاعات استخراج شده در اختیار نمایندگان کشورهای ذیربط قرار گرفته تا تحلیل های امینی و فنی خود را در چارچوب استانداردهای ایکائو به سازمان هواپیمایی کشوری ایران ارائه نمایند.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری اعلام نمود: این اقدامات با هدف ایمنی و جلوگیری از رخدادهای مشابه صورت می گیرد و هر نوع استفاده سیاسی از این فرآیندها ضمن این که در تعارض با اهداف مورد تاکید ایکائو قرار گرفته است فرایند رسیدگی به سانحه را تحت الشعاع قرار خواهد داد. همچنین از همه ذینفعان درخواست می کنیم که از هر نوع تحلیل یا استفاده از این اطلاعات که در راستای ایمنی نباشد خودداری نمایند.

دهقانی زنگنه اظهار کرد: از همه کشورهایی که پیش از این حادثه از آسمان ایران عبور می کردند و هم اکنون از این فضا استفاده نمی نمایند یا به همه کشورهایی که در حال حاضر از آسمان ایران استفاده می نمایند اطمینان می دهیم که پرواز بر فراز آسمان ایران ایمن خواهد بود و هیچ مسئله ای در این زمینه وجود نخواهد داشت.

منبع: ایسنا

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 20 مهر 1399 بروزرسانی: 20 مهر 1399 گردآورنده: sargarmi-tafrihi.ir شناسه مطلب: 934

به "نتایج بازخوانی جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نتایج بازخوانی جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید