طحان نظیف: شورای نگهبان یک ناظر بی طرف و یک داور ملی است، داوطلبان دو تابعیتی را ردصلاحیت کردیم

به گزارش سرگرمی تفریحی، عضو حقوقدان شورای نگهبان گفت: در بررسی صلاحیت های این دوره داوطلبان دو تابعیتی هم بودند که شورای نگهبان آنها را رد صلاحیت کرد.

طحان نظیف: شورای نگهبان یک ناظر بی طرف و یک داور ملی است، داوطلبان دو تابعیتی را ردصلاحیت کردیم

به گزارش سرگرمی تفریحی، هادی طحان نظیف در برنامه تلویزیونی متن و حاشیه شبکه سه سیما گفت: قانون برای داوطلبان انتخابات مجلس شرایطی را معین کرده و در فرایند بررسی صلاحیت ها هم دستگاه ها و نهادهای مختلفی این شرایط را بررسی می کنند.

وی ادامه داد: شورای نگهبان یک ناظر بی طرف و یک داور ملی است و از شکست یا پیروزی جریان های سیاسی خوشحال یا ناراحت نمی شود.

طحان نظیف اضافه کرد: احزاب سراغ افراد پاکدست و مسئولیت پذیر بروند زیرا معمولا احزاب در انتخابات یک لیستی می دهند و بعد از انتخابات بعضا مسئولیت پذیر نیستند. احزاب باید سراغ افراد کارآمد و با برنامه رفته و آنها را به مردم معرفی کنند.

وی تاکید کرد: در بررسی صلاحیت های این دوره داوطلبان دو تابعیتی هم بودند که شورای نگهبان آنها را رد صلاحیت کرد.

این عضو حقوقدان شورای نگهبان در تعریف تایید صلاحیت گفت: اگر کسی شرایط قانونی را داشته باشد، تایید می شود و اگر کسی شرایط قانونی را نداشته باشد، قطعا رد صلاحیت خواهد شد. قانون از ما خواسته که صلاحیت افراد را احراز کنیم و اگر نتوانیم صلاحیت قانونی را احراز کنیم، عدم احراز برای او می زنیم و این وظیفه اوست که صلاحیت خودش را به ما احراز کند و خودش را به ما بشناسد.

وی ادامه داد: هئیت های اجرایی گویا فرصت کافی را در بررسی صلاحیت نداشته اند و احتمالا این مستنداتی که در اختیار ما بوده، در اختیار هیات های اجرایی نبوده و شاید همین موضوع منجر به تفاوت نظرات میان هیات اجرایی و هیات مرکزی شده است.

طحان نظیف شرح داد: متوسط ثبت نام برای 300 کرسی در کشورهای مختلف اروپایی یا همسایه خودمان، 2500، 3000 یا 4000 نفر است ولی ما 16 هزار نفر در این دوره ثبت نامی داشتیم. البته نفس ثبت نام خوب است اما ثبت نام ها باید چارچوب و منطقی داشته باشند و این یک اشکال قانونی است.

طحان نظیف گفت: انتخابات الکترونیکی بیست و چند مرحله است که طبق اعلام وزارت کشور، غیر از مرحله اخذ رای، بقیه مراحل به صورت الکترونیکی برگزار می شود.

وی گفت: از هر طرح و لایحه یا هر قانونی که به کاهش نقش پول در انتخابات کمک کند، حمایت می کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 12 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sargarmi-tafrihi.ir شناسه مطلب: 504

به "طحان نظیف: شورای نگهبان یک ناظر بی طرف و یک داور ملی است، داوطلبان دو تابعیتی را ردصلاحیت کردیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طحان نظیف: شورای نگهبان یک ناظر بی طرف و یک داور ملی است، داوطلبان دو تابعیتی را ردصلاحیت کردیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید