شکایت بعضی نهادها از فعالان نشریات دانشجویی، این نهادها حق دخالت در محتوای نشریات را ندارند

به گزارش سرگرمی تفریحی، معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با تاکید بر این که نهادهای بیرونی حق نظارت بر محتوای نشریات دانشجویی را ندارند گفت: متاسفانه بعضی از نهادهای بیرون از دانشگاه به دلیل مطالبی که در نشریات دانشجویی منتشر می گردد از دانشجو به قوه قضاییه شکایت می نمایند. این در حالی است که طبق آیین نامه این نهادها حق دخالت در محتویات نشریات دانشجویی را ندارند.

شکایت بعضی نهادها از فعالان نشریات دانشجویی، این نهادها حق دخالت در محتوای نشریات را ندارند

دکتر سیماسادات لاری در گفت و گو با سرگرمی تفریحی ضمن بیان این مطلب به مهمترین دغدغه های فعالان نشریات دانشجویی دانشگاه های علوم پزشکی اشاره نمود و گفت: یکی از مهمترین این دغدغه ها حمایت های اقتصادی از این نشریات است؛ چرا که دانشجویان معتقد هستند گاهی حمایت های اقتصادی خوبی از نشریات دانشجویی صورت نمی گیرد. البته کمبودهای بودجه ای دانشگاه ها در این نگرانی ها تاثیر گذار بوده است.

وی در ادامه توضیح داد: در حال حاضر موضوع محدودیت های اقتصادی و همچنین اقبال دانشجویان به شبکه های اجتماعی مجازی موجب شده که مسئولین تاکید بر کاهش چاپ نشریات کاغذی داشتند. اما این دیدگاه با مخالفت دانشجویان روبرو شد که به اعتقاد من دانشجویان بهتر است در این زمینه کار تحقیقی انجام دهند تا با آمار و ارقام میزان گرایش به سمت نشریات چاپی تعیین گردد و نباید در این زمینه تعصبات بی جا نشان داد.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت خاطر نشان کرد: شخصا از نسلی هستم که هنوز به نشریات کاغذی علاقه خاصی دارم اما فکر می کنم دانشجویان بهتر است بدون سوگیری در مورد حرکت به سمت نشریات غیر چاپی تحقیق نمایند و اگر نشریات کاغذی مخاطب کمتری دارند انرژی را برای فراوری نشریات باکیفیت تر و نشریات الکترونیکی صرف نمایند.

دکتر لاری همچنین موضوع داوری را یکی دیگر از دغدغه های فعالین نشریات دانشجویی مطرح کرد و گفت: جشنواره سال جاری نشریات دانشجویی با تاخیر برگزار گردید و دانشجویان دچار بلاتکلیفی شدند ضمن این که در سال های گذشته داوری به صورت مرحله ای انجام می شد که سال جاری این گونه نبود .

وی همچنین در مورد شیوه نامه نظارت بر نشریات دانشجویی اشاره نمود و گفت: شیوه نامه موجود در این زمینه زیر نظر نهاد بالا دستی یعنی شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب می گردد. بنابراین شیوه نامه نظارتی بین دو وزارت علوم و بهداشت مشترک است.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت همچنین با تاکید بر این که نهادهای بیرونی حق دخالت در فعالیت نشریات دانشجویی را ندارند، گفت: واقعا این موضوع به یک معضل برای فعالان نشریات دانشجویی تبدیل شده است بطوریکه در حال حاضر یک سری از نهادهای بیرونی از دانشجویان ما به قوه قضاییه به دلیل مطالبی که در نشریات نوشته است شکایت نموده اند، در نتیجه این نوع دخالت ها، موجب بی انگیزگی دانشجویان برای فعالیت در نشریات دانشجویی شده است.

وی خاطر نشان کرد: تاکنون پرونده های قضایی درباره نشریات دانشجویی منتج به صدور رای علیه دانشجو نشده است چرا که وقتی این موضوع مطرح می گردد معاونت فرهنگی و رئیس دانشگاه و نهاد نمایندگی رهبری وارد عرصه می شوند تا مسئله ای برای دانشجو مسئله ای پیش نیاید.

دکتر لاری با تاکید مجدد بر این که نهادهای بیرونی هیچ حق قانونی برای ورود به حوزه فعالیت نشریات دانشجویی ندارند، گفت: مگر این که در نشریات دانشجویی توهینی به شخص حقوقی خاصی صورت بگیرد تا علیه آن دانشجو به قوه قضاییه شکایت گردد.

وی در انتها با تاکید بر اینکه محتوای نشریات دانشجویی قبل از انتشار فیلتر نمی گردد، گفت: بعد از انتشار مطلب هر شکایتی که از نشریه صورت بگیرد ما در شورای نظارت آنالیز می کنیم و در مورد توقیف و توبیخ آن تصمیم گیری می گردد. در حال حاضر نیز نشریاتی از بعضی دانشگاه ها حکم توقیف گرفته اند اما کوشش می گردد این تعلیق در فصل تابستان اتفاق بیفتد تا مسئله ای در این حوزه ایجاد نگردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 19 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sargarmi-tafrihi.ir شناسه مطلب: 134

به "شکایت بعضی نهادها از فعالان نشریات دانشجویی، این نهادها حق دخالت در محتوای نشریات را ندارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شکایت بعضی نهادها از فعالان نشریات دانشجویی، این نهادها حق دخالت در محتوای نشریات را ندارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید