دولت هادی: درگیری نظامی و سیاسی با امارات همچنان ادامه دارد

به گزارش سرگرمی تفریحی، وزیر دولت مستعفی منصور هادی گفت که توافق ریاض باعث سرانجام درگیری ها با امارات نشده و ابوظبی همچنان به دنبال تجزیه یمن است.

دولت هادی: درگیری نظامی و سیاسی با امارات همچنان ادامه دارد

از سفر با تور سریلانکا به یکی از زیباترین کشورهای آسیایی سفر کنید و از شهرهای زیبای کلمبو و بنتوتا دیدن کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، صالح الجبوانی وزیر حمل و نقل دولت مستعفی عبد ربه منصور هادی امروز (دوشنبه) و با گذشت 41 روز از امضای توافق ریاض گفت که این توافق، هنوز اجرایی نشده است.

توافق ریاض در تاریخ 14 آبان ماه میان دولت مستعفی یمن به ریاست منصور هادی و شورای انتقالی جنوب (مورد حمایت امارات) پس از ماهها درگیری نظامی امضاء شد تا قدرت در عدن میان متحدان عربستان و امارات تقسیم گردد.

الجبوانی به شبکه الجزیره گفت که هیچ کدام از بندهای توافق ریاض محقق نشده و شبه نظامیان شورای انتقالی برای تسلط بر شهر عدن کماکان اصرار دارند و حمایت های لجستیکی و سیاسی امارات نیز از این شبه نظامیان همچنان در جریان است.

این وزیر دولت منصور هادی همچنین گفت که به رسمیت شناختن شورای انتقالی جنوب به اجبار اجرا شده و از نظر دولت منصور هادی این گروه همچنان غیر قانونی است.

او دلیل غیر قانونی بودن شورای انتقالی جنوب را عدم عمل به تصمیمات بین المللی و ابتکار خلیج فارس و گفت و گوهای ملی دانست و گفت که درگیری ها هم اکنون میان امارات و عناصر دولت منصور هادی ادامه دارد.

الجبوانی گفت که اماراتی ها چهار سال برای تشکیل نیروهای همسو با خود کوشش کردند اما در عرض 48 ساعت تمامی برنامه های آنها بازنده شد. او هدف اصلی امارات را تجزیه یمن عنوان نمود.

این وزیر دولت هادی، تأکید کرد که میان آنها و امارات همچنان درگیری نظامی و سیاسی در جریان است.

درگیری ها میان عناصر دولت منصور هادی و شبه نظامیان شورای انتقالی جنوب (حامی امارات) از مرداد ماه گذشته شدت یافت؛ زمانی که درگیری های شدید میان نیروهای اماراتی و دولت مستعفی در استان های جنوبی یمن رخ داد و در نهایت نیروهای وابسته به امارات کنترل عدن را در دست گرفتند.

ائتلاف سعودی در پنجم آبان گذشته اعلام نمود که نیروهای اماراتی در راستای اجرای توافق، کنترل مراکز خود را در استان عدن در جنوب یمن به نیروهای سعودی تحویل داده اند.

اما از زمان امضای توافق ریاض در 14 آبان ماه که با حضور محمد بن سلمان و محمد بن زاید صورت گرفت، درگیری های پراکنده و تنش میان عناصر دولت منصور هادی و شبه نظامیان شورای انتقالی جنوب (مورد حمایت امارات) همچنان ادامه دارد.

مراسم امضای توافق ریاض میان دولت مستعفی منصور هادی و شورای انتقالی جنوب

محمد صالح بن عدیو استاندار شبوه وابسته به دولت مستعفی منصور هادی در 21 آذر ماه گفت که اماراتی ها دست به اقدامات تحریک آمیز در این استان می زنند و باید با آنها مقابله گردد. او از منصور هادی خواست تا جلوی اقدامات تحریک آمیز امارات در این استان جنوبی را بگیرد.

به گفته او پایگاه نظامی العلم در استان شبوه تبدیل به مرکزی برای توزیع سلاح های اماراتی به شبه نظامیان جهت حمله به مواضع عناصر وابسته به منصور هادی شده است و کاربری دیگری ندارد.

در تاریخ نهم آذر ماه نیز شهر ابین در جنوب یمن شاهد درگیری مسلحانه میان نیروهای وابسته به دولت مستعفی و نیروهای الحزام الامنی (وابسته به امارات) بود. در حال حاضر نیروهای وابسته به امارات بر شهر رنجبار مرکز استان ابین و شهرهای دیگری در این استان مسلط هستند و در مقابل نیروهای دولت مستعفی کنترل بخش هایی از ابین را که در مجاورت استان شبوه است، در اختیار دارند. (جزئیات بیشتر)

ص

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 12 بهمن 1398 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: sargarmi-tafrihi.ir شناسه مطلب: 423

به "دولت هادی: درگیری نظامی و سیاسی با امارات همچنان ادامه دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دولت هادی: درگیری نظامی و سیاسی با امارات همچنان ادامه دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید