بیماران بهبودیافته کرونایی 3 ماه یکبار نوار قلب بدهند، واکسن روسی برایم عوارضی نداشت

به گزارش سرگرمی تفریحی، یک متخصص قلب و عروق و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران می گوید نارسایی قلبی یکی از خطرناک ترین عوارض به جای مانده از بیماری کرونا است که باید به شدت جدی گرفته گردد.

بیماران بهبودیافته کرونایی 3 ماه یکبار نوار قلب بدهند، واکسن روسی برایم عوارضی نداشت

به گزارش خبرنگاران ، دکتر منوچهر قارونی متخصص قلب و عروق و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفت و گو با خبرنگاران در رابطه با خطرناک ترین عوارض بیماری کرونا بیان کرد: معمولا کسی که به طیف شدید کرونا و حتی خفیف تر از آن مبتلا می شود اکسیژن کم می آورد. در این زمان قلب احتیاج شدید به اکسیژن پیدا می نماید و وقتی این عارضه طولانی باشد، یعنی اینکه احتیاج فرد به اکسیژن استمرار پیدا کند، فرد دچار نارسایی قلبی و یا همان میوکاردیت می شود. در بعضی از موارد شدید کرونا چاره ای جز استفاده از دستگاه ونتیلاتور نمی ماند.

قارونی گفت: نارسایی قلبی ناشی از ویروس کرونا با علائمی نظیر تپش قلب خود را نشان می دهد و یا اینکه متاسفانه فرد بعد از دو الی سه ماه دچار ایست قلبی می شود و جان خود را از دست می دهد.

این متخصص قلب و عروق اضافه کرد: البته این عارضه های سنگین درصد کمی دارد. اگر کسی بتواند به موقع جلوی این عوارض را بگیرد همه چیز قابل کنترل است و فرد به هیپوکسی (افت اکسیژن خون) دچار نمی شود.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران اذعان داشت: یکی از علل اصلی مرگ و میر در افراد کرونایی این است که قلب آنها به شدت درگیر این بیماری می شود چون ریه نمی تواند اکسیژن کافی را پمپاژ کند و مواردی مثل آمبولی ریه نیز فشار زیادی بر روی قلب به وجود می آورد.

وی در ادامه گفت: من بیمارانی را دیده ام که واکسن کرونا را تزریق نموده اند اما ناگهان دچار ایست قلبی شده اند. تصور بر این است که این افراد در دوره نقاهت یعنی بعد از بهبودی از کرونا واکسن را تزریق نموده اند. در واقع ایست قلبی آنها ربطی به واکسن نداشته و دلیلش یکی از همان عوارض خطرناک به جای مانده از بیماری کروناست.

قارونی با تاکید بر اینکه واکسن کرونا قرار نیست نارسایی قلبی را خوب کند اضافه کرد: توصیه من به افرادی که به کرونا مبتلا شده اند این است که هر سه ماه یکبار نوار قلبی بدهند و ناپروکسین، زینک و ویتامین C مصرف نمایند.

این پزشک متخصص قلب و عروق بیان داشت: البته بدن هر کسی با بدن فردی دیگر فرق می نماید و پاسخ به کرونا نیز متفاوت است. بعضی سیستم ایمنی ضعیفی دارند و از امراضی همچون قند، فشار و یا چاقی رنج می برند که این امراض باعث می شود فرد در برابر بیماری کرونا آسیب پذیرتر باشد.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران یادآور شد: یکی از مرسوم ترین عوارض به جای مانده از بیماری کرونا از دست رفتن حس بویایی است که البته برمی شود. معمولا درگیری کلیه و گوارش بعد از بهبودی از کرونا ناچیز است اما باید آن را جدی گرفت.

وی اعلام نمود: در بعضی علائم کرونا با اسهال آغاز می شود. این بیماری در هر فردی به یک شکل خودش را نشان می دهد. تحلیل هر بیمار با بیمار دیگر کاملا متفاوت است و باید به این موضوع مطلع باشیم که سیستم ایمنی افراد با یکدیگر فرق دارد. این موضوع در رابطه با واکسن هم وجود دارد به عنوان مثال یکی واکسن می زند تب می نماید اما دیگری همان واکسن را می زند و هیچ علائم و نشانه ای از خود نشان نمی دهد.

قارونی بیان داشت: من واکسن روسی کرونا را تزریق کردم و اکنون منتظر دوز دوم آن هستم. بعد از تزریق تا اکنون که با شما صحبت می کنم دچار هیچ عارضه ای نشده ام.

این متخصص قلب و عروق در رابطه با ساختار واکسن کرونای روسی گفت: ساختار واکسن روسی اینگونه است که شاخک های ویروس کرونا را جدا نموده اند و روی آدنوویروس سرماخوردگی قرار داده اند. بدن در مقابل چنین چیزی از خودش آنتی بادی علیه کرونا ایجاد می نماید. این ساختار متعلق به واکسن کرونای روسی است.

وی بیان کرد: اما اوضاع در رابطه با واکسن کرونای چینی فرق می نماید. نوع واکسن چینی اینگونه است که ویروس کشته شده کرونا را به شکل واکسن در آورده اند و آن را تزریق می نمایند. طبیعی است که هر یک از این واکسن ها باید عوارض متعددی هم داشته باشد.

این پزشک متخصص در پاسخ به این پرسش که کدام واکسن بهتر است پاسخ داد: اصلا نمی توانیم بگوییم که کدام واکسن بهتر است اما توصیه من به شما این است هر کدام از این واکسن ها گیرتان آمد بزنید!

قارونی در رابطه با خطرناک بودن تب شدید ناشی از تزریق واکسن کرونا برای افراد سالمند نیز گفت: تب شدید ممکن است رخ دهد اما با دو مسکن قابل برطرف است و جای نگرانی نیست.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران تاکید نمود: کشور ما تا قبل از دوره همه گیری کرونا جای قابل اطمینانی برای فراوری واکسن در جهان به شمار می رود و اکنون نیز چنین است. ما به کشور خودمان از لحاظ واکسن سازی اطمینان داریم اما مشکل اینجاست که نمی توانیم فراوری زیادی داشته باشیم و به عنوان مثال 10 الی 20 میلیون دوز به مرحله فراوری برسانیم چون دستگاه های مخصوص ساخت واکسن را نداریم.

قارونی در انتها گفت: دانش ما در زمینه ساخت واکسن به مراتب بهتر از روسیه و چین است اما چون شرایط فراوری فراهم نیست نمی توانیم 10 الی 20 میلیون دوز داشته باشیم و تنها می توان شاهد فراوری دوزهای چند صدهزار تایی از این واکسن بود.

هیلدا حسینی خواه / خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 31 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 31 اردیبهشت 1400 گردآورنده: sargarmi-tafrihi.ir شناسه مطلب: 1369

به "بیماران بهبودیافته کرونایی 3 ماه یکبار نوار قلب بدهند، واکسن روسی برایم عوارضی نداشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیماران بهبودیافته کرونایی 3 ماه یکبار نوار قلب بدهند، واکسن روسی برایم عوارضی نداشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید